Suspect de coronavirus în Craiova! Persoană se află acum la Spitalul Clinic Victor Babeş

O persoană suspectă de infecţie cu coronavirus a fost internată, în această dimineaţă, la Spitalul Clinic de Boli lnfecţioase si Pneumoftiziologie „Victor Babeş” Craiova, potrivit Prefectura Dolj. 
Romania TV
01 mart. 2020, 07:04
Suspect de coronavirus în Craiova! Persoană se află acum la Spitalul Clinic Victor Babeş

„Astăzi, 01.03.2020, situaţia epidemiologică a judeţului Dolj se prezintă astfel: 360 de persoane sunt izolate voluntar la domiciliu, 20 de persoane se află în carantină, iar o persoană suspectă de infecţie cu coronavirus este internată la Spitalul Clinic de Boli lnfecţioase si Pneumoftiziologie „Victor Babeş” Craiova”, anunţă Prefectura Dolj.

Conform autorităţilor, persoanele izolate la domiciliu sunt clinic sănătoase şi nu prezintă simptomatologie specifică afectării de către virusul COVID-19.

„La data si ora prezentului comunicat nu s-a înregistrat nicio îmbolnăvire cu virsul COVID-19 în judeţul Dolj”, se arată în comunicatul prefecturii.

Citeşte şi: O fetiţă de 5 ani din Galaţi este suspectă de coronavirus! Ea a revenit vineri din Italia, împreună cu familia

Medicii au efectuat, până în prezent, teste pentru 351 de persoane suspecte de coronavirus, a anunţat Grupul de Comunicare Strategică. Dintre acestea, doar 3 au fost confirmate cu noul coronavirus.

Probele au fost analizate în centrele de boli infecţioase din Bucureşti, Timişoara şi Cluj-Napoca. Cei trei confirmaţi sunt internaţi în Cluj, Bucureşti şi Timişoara, potrivit Mediafax.

Starea celor trei pacienți este bună. De asemenea, potrivit datelor transmise de DSP Cluj, starea bărbatului infectat din Cluj este staționară, acesta neavând febră și nici o evoluție negativă.

Citeşte şi: CORONAVIRUS în România. Bilanţul OFICIAL al persoanelor infectate, izolate la domiciliu sau în carantină

Rezultatele analizelor pentru persoanele care au mai fost testate au ieșit negative, ceea ce înseamnă că nu au fost infectate cu coronavirus, menționează MAI.

Autorităţile din Timiş au anunţat că au reuşit să identifice pasagerii din cursa aviatică Bergamo – Timişoara, care se aflau în apropierea femeii de 38 de ani, depistată pozitiv. Este vorba despre cinci pasageri şi patru însoţitoare de zbor care momentan nu au niciun fel de simptome. Acestora li se vor recolta probe de sânge în vederea analizelor medicale.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Actrița din Baywatch, ”dată afară” din tribunele de la Cupa Mondială 2026. Cum a reacționat vedeta
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România