Ţara europeană care va ieşi complet din izolare. Premier: Aţi avut răbdare cu noi, acum e rândul nostru să vă dăm ceva la schimb

Norvegia și Danemarca au anunțat planuri pentu redeschiderea completă în următoarele săptămâni cu speranța că totul va reveni la normal într-un timp scurt. De luni, în Norvegia, se redeschide întreg sistemul de învățământ, iar Danemarca permite redeschiderea magazinelor, cafenelelor și restaurantelor.
Romania TV
08 mai 2020, 07:51
Ţara europeană care va ieşi complet din izolare. Premier: Aţi avut răbdare cu noi, acum e rândul nostru să vă dăm ceva la schimb

În ambele ţări a fost declarată starea de urgenţă pe 12 martie, moment în care şcolile şi graniţele au fost închise.

Citește și: Soluţie ingenioasă într-un restaurant din Olanda. Adăposturi din sticlă, anti-coronavirus pentru respectarea distanţării sociale

”Aţi avut răbdare cu noi, acum e rândul nostru să dăm ceva la schimb. Din acest motiv prezentăm planul de redeschidere al Norvegiei, un plan care să ne întoarcă la viaţa normală”, a anunţat Erna Solberg, premierul Norvegiei.

Din 1 iunie se redeschid şcolile de condus, sălile de bingo şi de sport, iar barurile şi alte localuri care nu servesc mâncare se redeschid doar cu servire la masă. Şi parcurile de distracţii şi bazinele de înot se redeschid, precum şi sălile de fitness. Peste 2 săptămâni, Norvegia permite adunări mai mari de până la 200 de persoane, de la 50 cât sunt permise acum.

Partidele politice din Danemarca au convenit ca restaurantele, cafenelele şi magazinele să fie redeschise de luni. O săptămână mai târziu se vor redeschide şcolile cu clasele 6-10, precum şi librăriile şi bisericile.

Barurile, centrele de fitness, teatrele şi sălile de cinema vor rămâne închise, iar guvernul va anunţa pe 1 iunie dacă străinii vor avea voie să intre în ţară din nou.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cum a ajuns Alex Musi de la FCSB la Dinamo: „El m-a dorit şi m-a convins. În vestiar suntem o familie”
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
L-a făcut praf și pulbere pe Mirel Rădoi: ”Lipsă de talent și de cuvinte! Mă tem că l-am putea uita destul de repede și să nu îl mai regăsim pe nicăieri”
MediaFlux
Alertă medicală! Ce se întâmplă cu virozele la copii. Este nevoie de intervenție rapidă!
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend