Cercetare: Hackerii îţi pot controla de la distanţă telefonul

O vulnerabilitate a tehnologiei folosite de reţelele GSM, care acoperă circa 80% din piaţa mondială a telecomunicaţiilor mobile, permite hackerilor să preia de la distanţă controlul asupra telefoanelor şi să iniţieze apeluri sau să trimită mesaje text (SMS), potrivit unei firme germane de cercetare.
Romania TV
27 dec. 2011, 11:41
Cercetare: Hackerii îţi pot controla de la distanţă telefonul

Hackerii ar putea folosi această breşă a tehnologiei GSM pentru înşelătorii prin care ar iniţia apeluri şi mesaje către servicii cu tarife ridicate, a declarat şeful firmei germane Security Research Labs, Karsten Nohl, citat de Reuters.

Atacuri similare asupra unui număr restrâns de smartphone-uri au mai avut loc în trecut, însă acum ar putea fi expsuse toate telefoanele mobile care folosesc tehnologia GSM.

„Putem face asta într-un interval redus de timp cu sute de telefoane”, a declarat Nohl pentru Reuters înaintea unei prezentări la o convenţie despre hacking la Berlin.

Atacurile asupra sistemelor de telefonie fixă ale companiilor sunt obişnuite şi în cele mai multe cazuri includ folosirea unor linii telefonice pentru servicii cu valoare ridicată, înfiinţate de hackeri în Europa de Est, Africa şi Asia.

Hackerii iniţiază apeluri de la telefoanele controlate către astfel de linii telefonice, după care colectează banii şi dispar suficient de repede pentru a nu fi identificaţi.

Posesorii telefoanelor nu sesizează de obicei problema până nu primesc factura, iar operatorii telecom ajung în cele mai multe cazuri să suporte cel puţin o parte din costuri.

Deşi nu va prezenta detalii despre acest tip de atacuri la conferinţă, Nohl estimează că hackerii pot reproduce codul necesar pentru atacuri în câteva săptămâni.

Potrivit unei clasificări ce urmează să fie prezentată de Nohl la conferinţă, operatorii T-Mobile din Germania şi SFR Franţa oferă clienţilor cea mai bună protecţie împotriva infractorilor online care vor să le intercepteze convorbirile sau să le urmărească locaţia.

Cercetătorii au evaluat 32 de operatori, din Austria, Belgia, Cehia, Franţa, Germania, Ungaria, Italia, Maroc, Slovacia, Elveţia şi Thailanda, în funcţie de cât de uşor au putut intercepta convorbiri, imita telefonul altcuiva şi urmări locaţia terminalului mobil.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir a aruncat bomba în direct! A anunțat cine iese primar general al Bucureștiului
Capital.ro
Extinderea permisului de conducere. Regulă pentru șoferii care au permis categoria B
Playtech.ro
Temperatura pe care să nu o setezi niciodată la centrala termică. Are cel mai mare consum și îți umflă factura la gaze
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru 6 decembrie! Ce este interzis să faci de Sfântul Nicolae
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje