Tokes: Retragerea decoraţiei ar echivala cu desconsiderarea revoluţiei de la Timişoara

Europarlamentarul Tokes Laszlo susţine că eventuala retragere a distincţiei Ordinul naţional "Steaua României" ar echivala cu "desconsiderarea repetată a trecutului revoluţionar al Timişoarei", transmite Agerpres.
Romania TV
07 sept. 2013, 14:29
Tokes: Retragerea decoraţiei ar echivala cu desconsiderarea revoluţiei de la Timişoara

„Înalta distincţie care mi-a fost acordată după douăzeci de ani a reprezentat recunoaşterea meritelor tuturor eroilor şi disidenţilor de la Timişoara. De vreme ce Timişoarei ‘i-a fost furată revoluţia’, Ordinul naţional ‘Steaua României’, ce mi-a fost conferit în anul 2009, i-a făcut dreptate într-o anumită măsură şi ‘oraşului-martir’. În cazul în care mi se va retrage această distincţie, gestul ar echivala cu desconsiderarea repetată a trecutului revoluţionar al Timişoarei. Mai mult, ar constitui o nouă dovadă a restaurării relaţiilor şi organizării de tip comunist ce are loc în prezent”, a declarat europarlamentarul, la Arad, cu ocazia celei de-a 25-a aniversări a protestului bisericesc împotriva demolării satelor, potrivit unui comunicat pe care l-a transmis presei.

Tokes cataloghează demersul de a îi fi luată distincţia ‘Steaua României’ drept „o tentativă de a oferi un exemplu negativ”, motivată parţial de interese politice şi parţial de dorinţa ‘de a descuraja şi a învăţa minte’ comunitatea maghiară.

„Cauza şi explicaţia evidentă (pentru retragerea distincţiei ‘Steaua României’ – n.r.) o constituie propunerea pe care am făcut-o în ziua de 27 iulie 2013, în cadrul Taberei de Vară de la Băile Tuşnad, prin care pe baza exemplului austriaco-italian am lansat ideea ca Ungaria să-şi asume rolul de stat-garant în privinţa comunităţii naţionale maghiare din România – sau Transilvania – cu scopul de a asigura drepturile acesteia. Amintirea acestui model european consacrat, ce garantează autonomia comunităţii de austrieci care trăieşte în provincia italiană numită Tirolul de Sud, i-a iritat în mod neaşteptat şi într-o măsură inexplicabil de mare pe liderii politici români”, mai susţine Tokes.

Pe 19 septembrie, are loc Adunarea Generală a Ordinului Naţional ‘Steaua României’ în cadrul căreia se va alege componenţa Consiliului de Onoare, cel care va decide eventuala retragere a distincţiei acordate lui Laszlo Tokes. Întrunirea Adunării Generale are loc după ce mai mulţi membri ai Ordinului au solicitat retragerea decoraţiei lui Tokes. Preşedintele Traian Băsescu a declarat că aşteaptă decizia Consiliului de Onoare, pentru a putea emite apoi decretul de retragere, dacă acest lucru va fi cerut.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, ipostază surpriză în vacanța din Maldive. Oamenii i-au admirat curajul
Capital.ro
Șoferii care trebuie să meargă cu mașina la service neapărat. Nu poate fi amânat. Semnele care nu trebuie neglijate
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume