Traian Băsescu cere măsuri dure în plină pandemie de coronavirus. „Guvernul să scoată armata în mediul rural”

Traian Băsescu a declarat, joi, la România TV, că Guvernul ar trebuie să trimită Armata în zonele din mediul rural unde oamenii nu respectă restricţiile aplicate după decretarea stării de urgenţă. Fostul preşedinte a avertizat că, în prezent, "marea problemă este sănătatea personalului sanitar" care tratează bolnavii de coronavirus şi a cerut autorităţilor "testarea casieriţelor din magazinele prin care se plimbă tot Bucureştiul".
Romania TV
19 mart. 2020, 18:26
Traian Băsescu cere măsuri dure în plină pandemie de coronavirus.

Europarlamentarul Traian Băsescu a afirmat că „Europa a gestionat catastrofal această pandemie”, având în vedere că Italia a depăşit China în privinţa numărului morţilor de coronavirus.

„Mi s-a părut suspect modul în care Guvernul italian a anunţat începerea atacului acestui virus în Italia. În sezonul turistic, Italia a fost invadată de mii de chinezi. Au vrut să aibă festivalul de la Veneţia, acum pierd mii de cetăţeni”, a declarat Traian Băsescu, la România TV.

Fostul preşedinte a criticat măsurile aplicate de Guvernul României după decretarea stării de urgenţă din cauza crizei generate de epidemia de coronavirus.

„Măsurile aplicate de Guvernul României sunt prea slabe. Este nepermis că ştiu că în mediul rural nu se aplică izolarea. Este nepermis că ştim că nu se aplică decretul de instituirea stării de urgenţă şi cârciumile stau deschise bine mersi. Guvernul să scoată armata în mediul rural pentru implementarea propriilor dispoziţii”, a precizat europarlamentarul.

Întrebat de jurnalista Andreea Creţulescu dacă Armata română dispune de efective suficiente, Traian Băsescu a explicat că sunt „82.000 de militari profesionişti, dintre care jumătate au trecut prin teatrele de operaţiini din Balcani, Irak şi Afganistan”.

„Vor fi în stare să pună ordine. Armata are şi o poliţie militară puternică. Această soluţie trebuie aplicată rapid”, a spus fostul preşedinte al României.

Întrebat ce măsuri ar trebui aplicate pe fondul răspândirii epidemiei de coroanvirus, Traian Băsescu a explicat că „în momentul de faţă marea problemă este sănătatea personalului sanitar, asigurarea materialelor din spitale şi testarea casieriţelor din magazinele în care se plimbă tot Bucureştiul”.

„O să ne trezim într-o situaţie de dezastru”, a avertizat Traian Băsescu.

Fostul preşedinte a criticat Guvernul condus de Ludovic Orban pentru a nu a prevăzut măsuri pentru a veni în sprijinul marilor companii.

„Comisia Europeană, la ultimul consiliu, a elaborat modificări la reglementările în vigoare pentru a fi mai uşor de acordat ajutorul marilor companii. Se bazează domnul Cîţu pe credite garantate guvernamentale pentru IMM_uri. Este o jumătate de eroare”, a spus Băsescu.

Potrivit fostului preşedinte, Comisia Europeană a spus la dispoziţia statelor membre 37 de miliarde de euro pentur salvarea societăţilor şi alte 28 de miliarde de euro pentru IMM-uri şi investiiţilor creatoare de locuri de muncă. De asemenea, Banca Europeană de Investiţii a pus la dispoziţie 750 de miliarde de euro pentru achiziţii publice.

Klaus Iohannis, mesaj pentru Diaspora: Să nu vină în acest an acasă de sărbatori

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ultima speranță pentru FCSB: va fi depunctată CFR Cluj? „Avem și prieteni, nu doar dușmani. Trimitem OP-ul”. Exclusiv
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
Îngrijirea trandafirilor în martie: 3 pași care garantează înflorire bogată
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Naum, dat afară de la emisiunea de divertisment pe care o realiza alături de Banciu: ”Pe el l-au păstrat, mie mi-au zis după două luni să degajez locul! Nu a fost decizia mea”
MediaFlux
Eliza, fiica Adriana Iliescu a împlinit 21 de ani. Cum arată astăzi tânăra
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj