Traian Băsescu: PMP va avea candidat la prezidenţiale, iar în turul doi îl va susţine pe Klaus Iohannis

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, duminică seara, la România TV, că PMP va avea candidat la alegerile prezidenţiale din acest an, iar în turul doi îl va susţine pe Klaus Iohannis. Întrebat dacă va candida la alegerile europarlamentare, Băsescu a evitat să dea un răspuns direct spunând că va face ce trebuie ca să ajute partidul.
Romania TV
03 feb. 2019, 19:43
Traian Băsescu: PMP va avea candidat la prezidenţiale, iar în turul doi îl va susţine pe Klaus Iohannis

“Iohannis mai ţine un echilibru cum se pricepe el, mai întârzie să le facă numirile, mai trimite la Curtea Constituţională, e un soi de opoziţie la tăvălugul ăsta care înseamnă PSD cu ALDE. Pe de altă parte, nu aş vrea să se înţeleagă greşit. PMP va avea candidat în primul tur, nu pe mine, că nu mai pot. Dar în turul doi categoric îl voi susţine pe Iohannis”, a afirmat Băsescu.

Întrebat dacă va candida la alegerile europarlamentare, fostul şef al statului nu a dat un răspuns direct, precizând că va face ce trebuie să ajute PMP şi că va sprijini partidul în campania electorală.

Citeşte şi:  Traian Băsescu: USR a primit instrucţiuni să primească partidul cumpărat de Cioloş. E cea mai ridicolă mişcare politică

“Ce o să fac în mod cert, o să sprijin PMP-ul în campania electorală. (…) Mai e timp, nu de lista PMP-ului stă electoratul, au liste grele, de la PSD, de la PNL. Voi face ce trebuie să ajut partidul în orice caz, voi fi partenerul lor în campanie. Îi voi sprijini pentru că sunt un partid curăţel, zic eu, faţă de ce e pe piaţa publică în momentul de faţă. E un partid care a trecut pragul la toate alegerile de când s-a înfiinţat, nu văd de ce n-ar trece acum”, a mai spus Traian Băsescu.  

El a comentat şi alianţa dintre USR şi PLUS, spunând că USR a primit instrucţiuni să primească partidul cumpărat de Dacian Cioloş.

“Dacă cineva vrea să mă convingă că a fost o gândire politică, şi nu o influenţă de undeva, nu mă puneţi să spun de unde, că nu ştiu, dar în mod cert USR a primit instrucţiuni să primească partidul proaspăt cumpărat de domnul Cioloş. E cel mai mare ridicol pe care l-am văzut în politica de alianţe din România de la Revoluţie până acum, nu am crezut că se va întâmpla aşa ceva”, a mai declarat Traian Băsescu.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde