Traian Băsescu va participa la lucrările Consiliului European de toamnă

Preşedintele Traian Băsescu participă, joi şi vineri, la lucrările Consiliului European de toamnă de la Bruxelles. Reuniunea Consiliului European din această lună are ca obiectiv marcarea progresului înregistrat în implementarea deciziilor Consiliului din iunie în domeniul creşterii economice şi pregătirea deciziilor privind consolidarea Uniunii Economice şi Monetare, care se vor lua la reuniunea ce va avea loc în luna decembrie.
Romania TV
17 oct. 2012, 18:35
Traian Băsescu va participa la lucrările Consiliului European de toamnă

Discuţiile se vor concentra asupra măsurilor de consolidarea a Uniunii Economice şi Monetare şi vor avea în vedere, în principal, crearea unui cadru integrat bugetar şi de politici economice. De asemenea, liderii europeni vor aborda şi crearea unei Uniuni Bancare, potrivit agerpres.ro.

Pe 14 septembrie, Băsescu declara, la Bruxelles, după o întrevedere cu preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, şi preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, că i-a asigurat pe aceştia că România va fi parte a Uniunii Bancare.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți