Turcia a intrat în carantină. Restricţii dure impuse de autorităţi

În urma numărului mare de infectări cu coronavirus, Turcia a intrat în carantină pentru o perioadă de trei săptămâni, începând de joi, 29 aprilie.
Filip Stan
29 apr. 2021, 23:42
Turcia a intrat în carantină. Restricţii dure impuse de autorităţi
Turcia a intrat în carantină. Restricţii dure impuse de autorităţi

Turcia a intrat în carantină, după ce relaxarea restricţiilor în luna martie a declanşat un nou val al infecţiilor. La sfârşitul lunii aprilie Turcia a înregistrat cel mai mare număr de infectări zilnice din Europa, peste 60.000 de cazuri pe zi.

Turcia a intrat în carantină timp de trei săptămâni

Citeşte şi Pandemie coronavirus. Turcia a raportat un număr record de morţi

Guvernul cere tuturor companiilor să îşi înceteze activităţile, cu excepţia cazului în care primesc aprobare din partea Ministerului de Interne, interzice călătoriile în alte oraşe fără aprobare şi impune desfăşurarea cursurilor şcolare doar online.

Supermarketurile vor rămâne deschise cu excepţia zilelor de duminică.

De la începutul pandemiei, Turcia a raportat peste 4,7 milioane de cazuri de coronavirus şi peste 39.000 de morţi provocate de virus, rata deceselor fiind relativ scăzută, de 0,8%. Oficialii afirmă că acest lucru se datorează sistemului de sănătate solid.

Dar, pe măsură ce virusul continuă să se răspândească, oamenii se tem de impactul economic al carantinei asupra unei populaţii afectate deja de inflaţia ridicată, creşterea şomajului şi moneda slabă.

Bilanţ coronavirus 29 aprilie 2021. Bucureştiul se apropie de rată de incidenţă 3

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat joi 1.850 de cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus şi 138 de decese ca urmare a infectării cu noul coronavirus. Doar Bucureştiul mai are rata infectărilor peste 3.

Până astăzi, 29 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.053.629 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 85.827 de pacienți au fost declarați vindecați.

Până astăzi, 27.971 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.892. Dintre acestea, 1.295 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.341.747 de  teste RT-PCR și 883.749 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.351 de teste RT-PCR (12.806 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.545 la cerere) și 10.091 de  teste rapide antigenice.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
„Visa 40 de milioane de euro pe el”. Gigi Becali nu mai poate acum să scape de el la FCSB: episod-șoc cu iubita jucătorului
Capital.ro
Călin Georgescu a sunat mobilizarea. Românii care îl susțin știu acum ce au de făcut: „Flăcări vii!”
Playtech.ro
Băiatul de 13 ani implicat în crima lui Mario avea antecedente. Ce a mai făcut în trecut, noi detalii ies la iveală
Adevarul
Ce înseamnă când pisica te frământă cu lăbuțele. 10 semne care arată ca felină ta te iubește
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Ajutoare de urgență pentru familiile și persoanele singure! Guvernul a decis deja
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil