Ucraina, la un pas de faliment

Ucraina este următoarea ţară, după Grecia, care este ameninţată să intre în incapacitate de plată, cred analiştii de la Agenţia Bloomberg.
Romania TV
25 feb. 2012, 12:40
Ucraina, la un pas de faliment

Potrivit experţilor Bloomberg, Fondul Monetar Internaţional se îndoieşte că Ucraina va face faţă datoriei externe, care a atins cifra de 12 miliarde de dolari. Printre analişti sunt păreri contrare, mulţi văzând în această declaraţie un substrat politic, scrie Adevarul.

Fondul Monetar Internaţional a blocat creditele către Ucraina încă din martie anul trecut pentru că Kievul nu îndeplinise condiţiile impuse de instituţia financiară internaţional cu sediul la Washington. Principalul punct cerut Ucrainei şi neîndeplinit viza creaştera tarifelor la energie pentru consumatori.

Guvernul ucrainean a refuzat, deoarece spera să obţină de la Moscova finanţele necesare pe seama unor reduceri la preţul gazului. Acest comportament al autorităţilor ucrainene, potrivit analiştilor Bloomberg, i-a neliniştit pe investitori. Dacă cooperarea dintre Kiev şi FMI nu se reia în viitorul apropiat, atunci scepticismul lor va creşte şi mai mult.

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Noul director general al Apelor Române a solicitat executarea silită a instituției pe care o conduce. Ce daune materiale a cerut
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Schimbări importante pentru cine cumpără maşini second-hand. Taxele din 2026
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit: ”Copiii stau cu gândaci în spitale și tu faci stadioane! Au trecut 10 ani de la Colectiv, au spus că o să facă spital de arși”
MediaFlux
Iohannis nu scapă! Tribunalul Sibiu a admis cererea ANAF privid cealaltă jumătate a casei care a aparținut cuplului prezidențial
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day