Un copil de cinci ani a ajuns la spital, după ce un dulap a căzut peste el la grădiniţă

Un copil în vârstă de cinci ani a ajuns de urgenţă la spital, după ce un dulap a căzut peste el, la o grădiniţă din municipiul Constanţa.
Romania TV
11 dec. 2019, 17:56
Un copil de cinci ani a ajuns la spital, după ce un dulap a căzut peste el la grădiniţă

Incidentul a avut loc miercuri după-amiază, la Grădiniţa cu Program Prelungit „Perluţele Mării” din municipiul Constanţa.

Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Constanţa susţin că, după terminarea programului, un copil, în vârstă de cinci ani, a fost preluat de la grupă de către mama sa. El a ieşit pe hol înaintea mamei şi, în timp ce se juca, un dulap s-a răsturnat peste el. Potrivit primelor informaţii, obiectul de mobilier a căzut peste copil numai parţial, acesta rămânând sprijinit de peretele opus.

Fetiţă de aproape trei ani a ajuns la spital după ce s-a otrăvit la grădiniţă. A fost deschisă o anchetă

„Din datele pe care le avem până în prezent, la sosirea echipajului de urgenţă medicală, copilul era conştient, având numai câteva zgârieturi la o ureche şi la degete (fără sângerare abundentă)”, au precizat reprezentanţii ISJ Constanţa.

Un echipaj medical a fost solicitat la grădiniţă pentru acordarea de îngrijri. Medicii au stabilit că cel mic a suferit un traumatism în zona lombară.

Mama a povestit cadrelor medicale că băiatul s-ar fi agăţat de uşa dulapului şi dulapul l-ar fi lovit în spate. El a fost dus la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa unde i s-au făcut investigaţii şi unde a rămas internat pentru supraveghere. El se află în Secţia de Chirurgie Pediatrică, fiind diagnosticat cu contuzie lombară.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Adevărul despre plecarea lui Mirel Rădoi de la Craiova: „Pubertatea lui de antrenor durează mai mult”
Capital.ro
Documentul care se obține de la Casa de Pensii. Se aplică românilor din țară și străinătate. Îl cer autoritățile sau angajatorii
Playtech.ro
Satul din Spania unde poți primi casă gratis și un loc de muncă dacă accepți să începi o viață nouă acolo
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Primă de 1.000 de lei de la stat. Documente necesare și unde se depun
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi