Un danez s-a urcat într-un taxi şi a comandat să fie dus la o biserică din Roma. Cât a costat cursa

Un danez a cheltuit 29.226 de coroane (3.920 de euro) pentru a merge cu taxiul din oraşul Odense, situat în sudul Danemarcei, până la Roma, o călătorie de 1.803 kilometri prin Europa, vrând să vadă o anumită biserică din capitala italiană.
Iulian Tudor
19 aug. 2014, 08:29
Un danez s-a urcat într-un taxi şi a comandat să fie dus la o biserică din Roma. Cât a costat cursa

Bărbatul a luat taxiul din oraşul danez Odense, scrie ziaruldeiasi.ro. Şoferul, Martin Langstred, a declarat pentru cotidianul Metroxpress că în timpul unei ture de noapte în acest an, un client s-a urcat în maşina sa la scurt timp după ora 01.00, într-o miercuri, şi i-a cerut să îl ducă la Roma.

Citeşte şi Un turist britanic, snopit în bătaie de un taximetrist în gara din Braşov. Motivul este incredibil

„Într-o primă fază am crezut că vrea să meargă la aeroport-dar nu, el voia să ia taxiul până acolo”, a declarat Langstred. El nu îşi aminteşte numele pasagerului dar îşi aminteşte clar solicitarea lui neobişnuită şi are chitanţa în valoare de 29.226 de coroane pentru a dovedi acest lucru.

„Voia să vadă o biserică anume în Roma. Era un vis de-al lui”, a afirmat Langstred. Călătoria până la Roma a durat trei zile, taxiul danez traversând Germania, Austria şi Italia.

Langstred susţine că nu a dormit în timpul călătoriei, dar a sărbătorit sosirea cu un sandviş italienesc şi o noapte de cazare în Italia. „După aceea am mers acasă şi mi-am luat liber în următoarele trei-patru zile. Am câştigat aproape o lună de salariu în această călătorie”, a declarat el.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj