Un profesor care ar fi bruscat un elev, condamnat la 9 luni de închisoare cu suspendare

Un profesor de geografie de la Şcoala Gimnazială Gheorghe Magheru din municipiul Caracal, care ar fi bruscat un elev anul trecut, a fost condamnat, pe fond, pentru purtare abuzivă la nouă luni de închisoare cu suspendare de Judecătoria Caracal, informează Agerpres.
Romania TV
01 apr. 2019, 13:25
Un profesor care ar fi bruscat un elev, condamnat la 9 luni de închisoare cu suspendare

Hotărârea instanţei din Caracal poate fi atacată cu apel şi până la o soluţie definitivă profesorul îşi poate desfăşura în continuare activitatea la catedră.

În urmă cu trei ani profesorul a avut un conflict şi cu directoarea şcolii, căreia trebuie să-i plătească 2.500 lei daune morale. Acelaşi profesor ar avea şi mai multe sancţiuni disciplinare pentru alte situaţii decât cazul în care a fost condamnat în primă instanţă.

În soluţia pronunţată de Judecătoria Caracal, în dosarul în cadre profesorul este inculpat pentru purtare abuzivă, se arată că „(…) stabileşte inculpatului C.I, pedeapsa de 9 luni închisoare (…) amână aplicarea pedepsei de 9 luni închisoare, pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, (…) care curge de la data rămânerii definitive a hotărârii”.

Anul trecut, în luna octombrie, profesorul ar fi bruscat un elev căruia i-ar fi spart buza. În urma incidentului profesorul a fost pus sub control judiciar şi apoi trimis în judecată pentru purtare abuzivă. După ce a fost pus sub control judiciar profesorul a avut interdicţia de a profesa timp de circa o lună, iar în decembrie 2018 instanţa i-a ridicat această interdicţie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Plecare bombă de la Rapid! Unul dintre cei mai importanţi jucători, out la finalul sezonului. Exclusiv
Capital.ro
Elena Udrea propune premier: Este nevoie de cineva care să nu fie doar politician ci să aibă habar de economie
Playtech.ro
Bulgaria include Eurovision 2027 în bugetul țării după succesul uriaș al Darei. Cât au cheltuit alte state pentru concurs
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur deschide Cutia Pandorei: ”În '94, unii au primit prime întregi, alții doar jumătate, nu a fost corect!”
MediaFlux
Rusia anunță trei zile de exerciții nucleare alături de Belarus! Zeci de mii de soldați mobilizați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi