Un român stabilit în Franţa ştia dinainte despre atentatele de la Paris. Era prieten cu teroriştii VIDEO

Un român stabilit în Franţa ştia că va urma un masacru. O auzise chiar din gura prietenului său, Brahim Abdeslam, unul dintre teroriştii care s-au detonat în acea seară fatidică la Paris şi care a fost fratele celui mai căutat terorist al momentului. Între timp, s-a aflat că fraţii Abdeslam figurau pe o listă transmisă în octombrie de Belgia către Interpol şi Europol.
Filip Stan
05 dec. 2015, 20:10
Un român stabilit în Franţa ştia dinainte despre atentatele de la Paris. Era prieten cu teroriştii VIDEO

Aron îl cunoştea pe Brahim Abdeslam de jumătate de an, iar 3 luni au şi lucrat împreună. Potrivit presei belgiene, extremistul i s-a confesat românului cu luni bune înaintea masacrului şi i-a spus că într-o zi va ucide toţi infidelii. Bărbatul a oferit recent un interviu televiziunii belgiene RTL.

Citeşte şi ATENTATE PARIS. Un al doilea suspect a fost inculpat. El i-a găzduit pe terorişti

Îmi spunea: „Ţiganilor, la dracu’ cu românii!”. A continuat să-mi vorbească aşa câteva minute. Credeam că o să înceapă să plângă, apoi a venit la mine, m-a pupat şi mi-a spus că îi pare rău şi că nu ştie de ce mi-a vorbit aşa. L-am privit şi i-am spus: „Brahim, nu eşti tu! Nu eşti persoana pe care o cunoşteam!”. „Îmi pare rău”, mi-a spus, „Nu ştiu de ce ţi-am vorbit aşa. Nu sunt o persoană rea„, povesteşte Aron.

Citeşte şi Cei doi români ucişi în atentatul de la Paris, înmormântaţi de Ziua Naţională a României

Românul nu-l credea în stare pe Ibrahim de vreun act atroce şi a fost şocat când i-a descoperit poza în ziar, a doua zi după atacuri. Aron îl ştia din vedere şi pe Salah Abdeslam, cel mai căutat om al momentului.

Poliţia nu e acum doar pe urmele teroristului, ci şi în căutarea a doi noi suspecţi, complici de-ai lui Abdeslam. Aceştia l-au însoţit pe Salah în Ungaria în septembrie, iar unul dintre ei ar fi închiriat o locuinţă în Belgia, folosită de terorişti. Între timp, Wall Street Journal scrie, citând surse din serviciile secrete, că Abdelhamid Abaud, creierul operaţiunilor teroriste de la Paris, avea legături cu jihadişti din Birmingham.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Cât de gravă e accidentarea lui Miculescu. Anunțul neașteptat al lui MM Stoica
Capital.ro
Se interzic complet fumatul și vapatul. Decizie în UK pentru cei născuți după 2009: O lege de referință care va salva vieți
Playtech.ro
Exerciţiul de matematică pe care mulţi adulţi îl greşesc. Tu poţi rezolva 8 x 8: 8 + 8 – 8 + 8?
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave după Farul - FCSB: ”Blat sinistru! Gică Popescu e fantoma lui Hagi, cumetreala a continuat”
MediaFlux
Capul Sfântului Gheorghe, adus miercuri în România, de la Muntele Athos. Unde vor fi depuse moaștele
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara