Unul dintre liderii USR-PLUS promite desfiinţarea Poliţiei Locale şi trecerea atribuţiilor în subordinea Poliţiei Naţionale

Dragoș Tudorache, fostul ministru de Interne în guvernul Cioloş şi unul dintre liderii Alianţei USR PLUS, se angajează să desfiinţeze Poliţia Locală, la doar câteva ore după ce Clotilde Armand a acuzat că a fost filată de poliţiştii locali din Sectorul 1.
Romania TV
01 sept. 2020, 15:07
Unul dintre liderii USR-PLUS promite desfiinţarea Poliţiei Locale şi trecerea atribuţiilor în subordinea Poliţiei Naţionale

Europarlamentarul PLUS susţine că Poliția Locală trebuie desființată, iar atribuțiile și angajații care îndeplinesc condițiile profesionale vor trece la Poliția Națională, ce va avea un serviciu special pentru comunități.

Citeşte şi: Daniel Tudorache reacţionează după acuzaţiile lui Clotilde Armand: „E fake news, e campanie electorală”

„Ne angajăm să desființăm Poliția Locală. Avem în acest moment un instrument de abuz pus la îndemâna primarilor și o instituție locală care și-a dovedit ineficiența în ultimii ani. Construcția administrativă prin care s-a urmărit sporirea puterilor unor politicieni a produs o îndepărtare a Poliției Naționale de comunitățile și activitățile necesare pentru sporirea siguranței cetățenilor și în același timp a creat o structură care deservește mai degrabă primarul în funcție în loc să fie preocupată de binele comunităților”, a scris Dragoș Tudorache pe Facebook.

Dragoș Tudorache a adăugat faptul că Poliția Locală este un „experiment eșuat” care trebuie stopat, pentru că nu a putut preveni violența în familie și actele de vandalism și nu a contribuit nici la protecția mediului sau a animalelor.

„Ce s-a întâmplat acum în Sectorul 1 al Capitalei, unde angajații Polției Locale lucrau în interesul primarului, este revoltător, dar departe de a fi o excepție. Am văzut cazuri asemănătoare în multe localități și ne aducem aminte cu toții de cazul de la Iași, unde Poliția Locală o urmărea pe amanta primarului. Șicanele sunt permanente și sunt o dovadă a eșecului acestei instituții. Am avut nenumărate sesizări de la colegii din teritoriu despre implicarea Poliției Locale în campania electorală și în urmă cu o săptămână am asistat la un abuz și la șicanele Poliției Locale din Sectorul 4, care a început să ne legitimeze, să ne invite verbal la sediul Poliției Locale și să ne întrebe ce căutăm într-un parc doar pentru că aveam însemne USRPLUS. Eșecul nu mai trebuie tolerat doar pentru că aduce câștiguri politice. Poliția Locală trebuie desființată și asta vom face”, a spus Tudorache.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Ce cheltuieli nu pot fi cerute chiriașului, potrivit legii
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Noul antrenor din SuperLiga, distrus de conducătorul care l-a dat afară: ”Cum să te salvezi cu el, nu mai există altcineva?! Lasă-l, nene”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil