Vacanţe după pandemia de coronavirus. Măsuri urgente pentru reluarea turismului

În timp ce OMS evaluează introducerea unui fel de pașaport de imunitate COVID-19, unele state deja au luat măsuri proprii pentru redeschiderea turismului. în Italia se vorbește de turism de proximitate, plaje cu număr limitate de persoane, cu brățări electronice sau separatoarea de plexiglas, alte țări consideră că pot redeschide efectiv și turiștilor străini.
Romania TV
08 mai 2020, 05:43
Vacanţe după pandemia de coronavirus. Măsuri urgente pentru reluarea turismului

Guvernul spaniol a decis redeschiderea barurile și hotelurile. Elveția, Norvegia, Islanda și Liechtenstein nu și-au închis granițele, în timp ce în Croația, ministrul turismului a declarat că în curând se pot deschide campingurile.

Citeşte şi: Ministrul Finanţelor, veste bună pentru vacanţele românilor

Cipru îşi deschide graniţele parțial pentru turiști începând din luna iulie, dar numai pentru persoanele provenite din țări care au reușit să mențină scăzute ratele de contaminare, precum Danemarca, Norvegia,Grecia și Israel.

Citeşte şi: Vacanţe 2020. Se transmite coronavirus prin apa mării? Răspunsul medicilor

Pentru Grecia, ministrul turismului a spus că țara se va pregăti să întâmpine turiști străini, numai din anumite țări, începând cu luna iulie, după care a prevăzut o redeschidere treptată pentru toți.

Citeşte şi: PASAPORT DE SĂNĂTATE pentru turiştii care vor să meargă anul acesta în vacanţă

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Bucureștiul și Ilfovul, „fabrica” de primării: 50 de sedii, mii de șefi și miliarde scurse pe chirii. Suma uriașă economisită cu o administrație unică
Capital.ro
Ora de vară 2026. Se dau ceasurile înainte cu o oră. Schimbarea orei vine mai devreme în acest an
Playtech.ro
Centrala consumă brusc mai mult gaz? Care ar putea fi principalele cauze
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Planul secret al lui Putin, scos la iveală de serviciile secrete. De ce trage de timp Rusia în ”teatrul negocierilor”
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat