Valeriu Gheorghiţă, despre numărul mai mare de reacţii adverse al celor care s-au vaccinat cu AstraZeneca: „Nu sunt mai severe, sunt doar mai frecvente”

Medicul Valeriu Gheorghiţă, care coordonează campania naţională de vaccinare, confirmă faptul că numărul de reacţii adverse este mai mare în cazul vaccinul produs de compania AstraZeneca, explicând că acest lucru se întâmplă din cauză că acest ser, bazat pe vector viral, este mai "reactogen", în special la persoanele tinere.
Daniel Spătaru
02 mart. 2021, 19:03
Valeriu Gheorghiţă, despre numărul mai mare de reacţii adverse al celor care s-au vaccinat cu AstraZeneca:

Valeriu Gheorghiţă dă asigurări că reacţiile adverse nu sunt mai grave decât în cazul serurilor bazate pe ARN mesager şi că numărul reacţiilor adverse scade la inocularea celei de-a doua doze. Întrebat într-o conferinţă de presă care este motivul pentru care vaccinul companiei AstraZeneca provoacă mai multe reacţii adverse decât cele de la Pfizer şi Moderna, medicul Valeriu Gheorghiţă a explicat că aceste reacţii nu sunt mai grave şi sunt date de tipul vacinului.

Citeşte şi Valeriu Gheorghiţă vrea centru de tip drive-thru pentru a treia etapă a campaniei de vaccinare anti-COVID

Aşa este. Aş vrea să precizez, în schimb, că nu sunt reacţii mai severe, sunt doar mai frecvente şi depinde de tipul vaccinului. Reamintesc că vaccinul de la compania AstraZeneca este un vaccin bazat pe vector viral, este un vaccin mai reactogen, în mod deosebit la persoanele tinere comparativ cu persoanele cu vârsta de peste 60-65 de ani. Frecvenţa reacţiilor adverse este mai rară după doza a doua, iar aceste vaccinuri pe bază de vector viral induc o reacţie din partea organismului, o reacţie imunologică atât faţă de antigenul din vaccin, cât şi faţă de vector, practic faţă de acel tip de adenovirus slăbit care reprezintă vehiculul prin care celula primeşte informaţia genetică necesară sintezei proteinei S. Deci este o particularitate care ţine de tipul de vaccin„, a spus coordonatorul campaniei de vaccinare.

În ceea ce priveşte imunitatea pe care o obţin cei care se vaccinează, Gheorghiţă a precizat că estimarea este de „cel puţin un an”. Medicul a arătat, de asemenea, că, în afara celor programaţi, există peste un milion de persoane care şi-au făcut cont în platforma de vaccinare şi care aşteaptă deschiderea programărilor pentru a se imuniza.

Citeţte şi Valeriu Gheorghiţă a cerut ridicarea pragului de vârstă pentru vaccinul AstraZeneca: Avem în vedere și eliminarea completă a pragului de vârstă

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend