Vânzările de autoturisme au scăzut în primul semestru cu 19,4%

Piaţa auto s-a contractat în primul semestru cu 18,6% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, la 34.978 de autoturisme şi vehicule comerciale noi vândute, cu un ritm de scădere mai accelerat la autoturisme, de 19,4%,potrivit datelor Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).
Romania TV
15 iul. 2013, 09:41
Vânzările de autoturisme au scăzut în primul semestru cu 19,4%

„În continuare, vânzările sunt susţinute de achiziţiile realizate de către persoanele juridice (75% din total în iunie). Astfel, pe fondul demarării târzii a Programului «Rabla», dar şi a accesului dificil la credite, vânzările către persoanele fizice reprezintă la 6 luni doar 19% din total (în creştere totuşi faţă de primele 5 luni, când acest procent era de 15%). Pentru comparaţie, în primul trimestru din 2012 (după 3 luni de funcţionare a Programului «Rabla») acest raport era de 31% persoane fizice şi 69% persoane juridice. În plus, continuă să se manifeste în piaţă impactul negativ al importului masiv de
vehicule rulate care, la un volum de aproximativ 102.000 unităţi la autoturisme şi 21.500 la vehicule comerciale, au o creştere de 38%, respectiv 6% faţă de 2012. Din aceste cifre rezultă că la fiecare autovehicul (autoturism + vehicul comercial) nou vândut în România au fost aduse alte 4,1 rulate”, arată APIA, într-un comunicat.

În primele şase luni au fost vândute 28.964 de autoturisme. Topul pe mărci este format din Dacia, cu 8.494 unităţi vândute (29,3% din total), Volkswagen (3.450 unităţi / 11,9%), Skoda (2.347 unităţi / 8,1%), Renault (1.754 unităţi / 6,1%), Ford (1.622 unităţi / 5,6%) şi Hyundai (1.361 unităţi / 4,7%).

Pe modele, Dacia Logan rămâne pe primul loc, urmat de Duster, Sandero, Skoda Octavia şi Volkswagen Golf.

„Analizând segmentarea pe clase, remarcăm că după 6 luni doar clasa monovolum este pe plus, toate celelalte fiind pe minus, cu scăderi cuprinse între 18% şi 44%. Modificarea Codului Fiscal prin care a fost limitată deductibilitatea amortizării se dovedeşte a fi un factor suplimentar de scădere pentru autoturismele din clasele superioare (D, E, F), acestea înregistrând scăderi peste media pieţei (31% – 44%)”, conform comunicatului.

Ponderii livrărilor de maşini cu motoare diesel a continuat să urce, ajungând la 56,4%, faţă de 50,2% în aceeaşi perioadă a anului trecut. Pentru cinci din primele zece mărci, motorizările diesel reprezintă peste 70% din vânzări.

Producţia a scăzut în iunie cu 13,4% faţă de luna precedentă, astfel că pe primul semestru creşterea faţă de 2012 a fost de 36,6%, la 224.773 unităţi, cifră datorată în exclusivitate producţiei de autoturisme, care a înregistrat un avans de 44,7% (volum total 224.759 unităţi).

Volumele cele mai mari le-au înregistrat Dacia Duster (63.735 unităţi), urmată de Dacia Sandero (62.957 unităţi), Dacia Logan (54.227 unităţi) şi Ford B-MAX (43.464 unităţi).

Şi la exporturi s-a înregistrat o majorare semnificativă, de 23,3%, la un volum total de 188.744 unităţi. Creşterea se datorează în exclusivitate autoturismelor, care înregistrează un plus de 30,2%.

Cel mai exportat model în luna iunie a fost Dacia Sandero (10.882 unităţi), urmat de Duster (9.377 unităţi) şi B-MAX (7.003 unităţi). Pe ansamblul celor şase luni pe primul loc este Duster (64.236), urmat de Sandero (60.446) şi Ford B-MAX (43.312).

Vânzările de autoturisme şi vehicule comerciale noi s-au redus anul trecut cu 20,9%, la 87.505 de unităţi, una dintre cele mai mari scăderi din UE. Pentru anul în curs APIA speră la un avans de 5%.

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Jucătorul de la Craiova care are lipici la oferte. Există interes din primele 5 ligi europene
Capital.ro
Piața muncii din România, tot mai aglomerată. Numărul de locuri de muncă disponibile a scăzut considerabil față de anul trecut
Playtech.ro
Câți bani ar putea pierde unii medici și asistenți după noua lege a salarizării. Exemplul unui medic cu 39 de ani vechime
Adevarul
Românul genial la care au apelat NASA și Elon Musk: „Nu vom avea orașe în spațiu în următorii 20 de ani. Spațiul este un mediu neiertător”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo nu le dă nicio șansă ”câinilor” la titlu: ”Ești sănătos la cap?!”. Pe ce echipă mizează în lupta pentru campionat: ”Îl ia la pas”
MediaFlux
Horoscop marți, 21 iulie. Ziua care schimbă regulile jocului! Zodiile lovite de surprize incredibile și decizii care le pot transforma viitorul
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România