Vasile Blaga: PNL nu va nominaliza un alt om în locul lui Olteanu la BNR

Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României poate funcționa până la 1 septembrie cu un om în minus în cazul demisiei lui Bogdan Olteanu, a declarat luni copreședintele PNL Vasile Blaga, adăugând că nominalizarea pentru postul care va rămâne vacant aparține liberalilor.
Filip Stan
01 aug. 2016, 12:22
Vasile Blaga: PNL nu va nominaliza un alt om în locul lui Olteanu la BNR

„Am discutat astăzi în Comisia de unificare, nu în Biroul Politic Național, și dacă își dă dl Bogdan Olteanu demisia, funcționează Consiliul de Administrație al BNR, nu depinde numai de noi — PNL — ca să convocăm Parlamentul. Dacă conducerile celor două camere vor ajunge la o astfel de concluzie, noi vom răspunde pozitiv, dar fără nicio problemă poate funcționa până la 1 septembrie și cu un om în minus Consiliul de Administrație al BNR”, a spus Blaga.

Liderul PNL a subliniat că nominalizarea pentru funcția care va rămâne vacantă în CA al BNR aparține liberalilor.

„Ni se cuvine nominalizarea, există un algoritm parlamentar care a funcționat întotdeauna, s-a respectat întotdeauna. Nu văd de ce nu s-ar respecta și acum. Dar nu discutăm de nume acum, când va fi cazul”, a arătat copreședintele PNL, citat de Agerpres.

Blaga a făcut referire și la afirmațiile lui Victor Ponta, arătând că dă explicații nu numai din solidaritate cu colega sa Alina Gorghiu, ci pentru respectarea adevărului.

„Atunci când am decis în Biroul Politic și pe urmă în grupurile parlamentare să continuăm mandatul dl Bogdan Olteanu, colega mea nu făcea parte din conducerea partidului. Era în grupul parlamentar și cu asta basta, așa încât să arunci cu noroi într-o zonă sau alta nu cred că este elegant, mai ales din partea unui politician cu pretențiile și experiența dl Ponta”, a declarat Blaga.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Apți pentru AEK! Doi titulari ai Universității Craiova au revenit pentru meciul decisiv din Grecia. Exclusiv
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Se instalează gerul în România. Vom avea Crăciun cu frig şi posibile ninsori
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Locuințele și mașinile „de lux” vor fi taxate triplu din 2026. Cum se stabilește valoarea și ce rol are formularul ANAF 216
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”