Victor Ciutacu, opinie tranșantă despre demisia lui Marcel Ciolacu: ”Se conduc și se distrug pe bază de statut”

Jurnalistul Victor Ciutacu are o opinie pe cât de dură, pe atât de tranșantă despre ”terții” care se arată ”preocupați de refuzul (sau decizia) lui Ciolacu de a demisiona de la vârful PSD”.
Irina Dumitrescu
05 mai 2025, 18:28
Victor Ciutacu, opinie tranșantă despre demisia lui Marcel Ciolacu: ”Se conduc și se distrug pe bază de statut”

Realizatorul emisiunii ”Punctul culminant” de la România TV, Victor Ciutacu, are comentarii acide despre ”terții” care, deși nu sunt membri PSD, se dovedesc ”foarte preocupați de refuzul (sau decizia) lui Ciolacu de a demisiona de la vârful PSD”.

Într-o postare pe Facebook cu ton didactic, jurnalistul le explică respectivilor modul de funcționare a unui partid și, totodată, îi critică pentru implicarea și ”trăirile” privind viitorul PSD și al conducerii acestui partid.

Citește și Criză majoră la vârful PSD! După Lia Olguța Vasilescu, și Victor Negrescu refuză să preia conducerea partidului. Ce spune despre o alianță cu AUR

Victor Ciutacu: ”Nu insist, că vă pierd pe drum”

”O sumedenie de terți sunt foarte preocupați de refuzul (sau decizia) lui Ciolacu de a demisiona de la vârful PSD. Băi, copii ai durerii, zisul partid e nimic altceva decât o organizație privată. Un soi de ONG cu doctrină, dar nu insist, că vă pierd pe drum. Alcătuit pe baza intereselor comune ale membrilor săi. Finanțat de la bugetul de stat, e drept, da-i prea târziu (și, oricum, inutil) să vă explic eu care-i schepsisul.

Formațiunile astea politice se conduc și se distrug pe bază de statut. Document unde scrie că doar membrii au drept de vot. Așa că, dacă nu sunteți înscriși în PSD, trăirile voastre contează în economia jocului fix cât contează părerea mea despre luptele pentru putere din sânul majorității guvernamentale din Togo sau despre arbitrajele din NBA”, a scris, pe rețeaua de socializare, Victor Ciutacu, citat de dcnews.

Cu puțin timp în urmă, PSD a anunțat că iese de la guvernare și că nu susține niciun candidat în turul II al alegerilor prezidențiale, potrivit surselor România TV.

Premierul României, Marcel Ciolacu, a făcut anterior, luni după-amiază, primele declarații despre zvonul că urmează să își dea demisia din guvern.

„După anularea alegerilor s-a constituit o coaliție de guvernare, care are și majoritate în Parlamentul României, cu două obiective – de a crea un Guvern și de a avea un candidat comun pentru funcția de președinte al României. Unul dintre cele două obiective nu a fost îndeplinit, acela de a avea un candidat îcare să devină președintele României. Domnul Crin Antonescu nu a intrat în turul doi. În consecință, nu a fost îndeplinit decât parțial. Astăzi, după ce am văzut votul românilor și faptul că nu și-a îndeplinit obiectivele coaliția, am să propun ca PSD să iasă din această coaliție. Dacă colegii mei vor vota, normal că eu, premierul coaliției, o să-mi depun demisia”, a spus liderul social-democraților.

Citește și PNL îl susține pe Nicușor Dan în turul 2

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Conducerea Rapidului, prima reacție oficială despre numirea lui Daniel Pancu în locul lui Gâlcă: “Vor fi schimbări mari și în lot!”
Capital.ro
Urmează suspendarea lui Nicușor Dan? Scenariul care aruncă scena politică în aer: Ilie Bolojan va fi următorul președinte al României
Playtech.ro
Lista actualizată a țărilor afectate de hantavirus în 2026. Unde circulă cele mai periculoase tulpini și ce risc de infectare există
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Cine este și cum arată partenera lui Ilie Bolojan
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi