Victor Ponta: În fiecare lună un miliard de euro pleacă din România

Deputatul Victor Ponta a declarat că în fiecare lună din 2017 câte un miliard de euro a plecat din România, în ceea ce priveşte balanţa de plăţi, iar această situaţie continuă şi în prezent.
Romania TV
23 ian. 2018, 19:59
Victor Ponta: În fiecare lună un miliard de euro pleacă din România

„Lucrurile merg în direcţia în care, şi vă dau o singură ştire: în 2017, şi acum am început la fel, în fiecare lună, în balanţa noastră de plăţi, un miliard de euro pleacă din România, adică ăsta este deficitul nostru – un miliard de euro. Deci au plecat 12 miliarde anul trecut. Cât putem să rezistăm în felul acesta?”, a declarat Victor Ponta, la Realitatea TV.

Acesta a adăugat că, în opinia sa, „revoluţia fiscală” din 2017 a fost, de fapt, un „genocid” şi o „catastrofă fiscală”.

„Oamenii nu-şi doresc atât de mult să le scazi taxele, cât îşi doresc stabilitate. Vor să ştie şi la anul şi peste doi ani şi peste trei ani, mă refer la firme în primul rând, dar şi la persoanele fizice, vor să ştie că e un sistem stabil şi că e mult mai uşor accesibil, adică să nu te duci să faci 7.000 de formulare, să stai la şapte cozi, să te trimită şapte funcţionari în şapte locuri. 2017, din punctul ăsta de vedere, a fost un dezastru şi unul din motivele pentru care l-am criticat pe fostul premier Tudose şi guvernul trecut a fost tocmai catastrofa asta fiscală căreia i s-a zis în propagandă, aşa, comunistă, revoluţia fiscală. N-a fost o revoluţie, a fost o catastrofă, un genocid fiscal”, a afirmat fostul premier.

Citeşte şi Victor Ponta, despre învestirea noului Guvern: Voi vota „împotrivă” cu toată convingerea

Victor Ponta a menţionat că ar trebui păstrat Codul Fiscal în varianta din 2015, pentru a nu strica unul din puţinele lucruri care mergeau bine, potrivit Agerpres

„În continuare şi în viitorul guvern dacă deciziile pe chestiuni atât de importante şi atât de sensibile, în loc să le ia un grup de specialişti, să le pună în dezbatere, să le anunţe din timp, dacă deciziile le iau domnul Dragnea cu domnul Darius Vâlcov, aşa, la o discuţie, seara, după care câte un obedient de ministru sau prim-ministru se reped să le adopte, o să stricăm unul din puţinele lucruri care mergeau bine în România şi anume Codul Fiscal”, a conchis Ponta.

Citeşte şi Apare o nouă contribuţie obligatorie! Cine va trebui să o plătească şi ce reprezintă

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Care e starea de sănătate a lui Mircea Lucescu după ce a fost spitalizat: “A fost la Federație prima oară după mult timp!”
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Concurenta de la Chefi la Cutite a murit într-un teribil accident rutier. Avea doar 40 de ani
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Primele imagini de la evenimentul rutier în care Tal Berkovich și-a pierdut viața. Aceasta era în mașină cu fratele ei și se îndrepta spre aniversarea mamei sale
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Decizie de la BNR! Ce se va întâmpla cu salariile românilor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil