Victor Ponta și-a recâștigat titul de doctor în drept. ÎCCJ a anulat ordinul de ministru care îi retrăsese titlul în 2016

Miercuri, 18 septembrie 2024, Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a pronunțat o hotărâre definitivă care anulează Ordinul Ministrului Educaţiei nr. 4662/01.08.2016. Ordinul fusese emis în urma constatării Consiliului Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU) că fostul premier Victor Ponta ar fi plagiat în lucrarea sa de doctorat, ceea ce a dus la retragerea titlului său de doctor în drept.
Mircea Filipescu
20 sept. 2024, 17:55
Victor Ponta și-a recâștigat titul de doctor în drept. ÎCCJ a anulat ordinul de ministru care îi retrăsese titlul în 2016

Hotărârea pronunțată de Secția de Contencios Administrativ și Fiscal a ÎCCJ admite cererea de revizuire depusă de Victor Ponta în noiembrie 2022. Prin această cerere, Ponta a invocat o decizie a Curții Constituționale din 2022, care stabilea că titlul de doctor poate fi retras doar dacă „nu a intrat în circuitul civil și nu a produs efecte juridice”. Această decizie a CCR a fost esențială pentru fostul premier, care a folosit-o ca bază pentru a cere anularea ordinului din 2016.

Astfel, instanța a schimbat decizia civilă din 2020, care consfințise retragerea titlului de doctor, și a anulat Ordinul 4662 din 2016 al Ministerului Educației, semnat de atunci de ministrul Mircea Dumitru. „Admite în parte cererea de chemare în judecată și anulează Ordinul Ministrului Educației Naționale și Cercetării Științifice nr. 4662/01.08.2016,” se arată în soluția ÎCCJ.

Cum și-a pierdut Ponta titlul de doctor

Victor Ponta și-a pierdut titlul de doctor în 2016, după ce CNATDCU a constatat că lucrarea sa de doctorat include fragmente plagiate. Decizia din acel an a fost urmată de mai multe procese prin care fostul premier a contestat retragerea titlului, însă în 2020 Înalta Curte a menținut decizia inițială, considerând că Ministerul Educației a procedat corect în retragerea titlului.

Însă, în noiembrie 2022, Ponta a depus o cerere de revizuire a deciziei, invocând decizia CCR care redefinise modalitatea în care titlurile de doctor pot fi anulate. Curtea Constituțională stabilise că aceste titluri nu pot fi retrase dacă au produs efecte juridice, cum ar fi recunoașterea publică și utilizarea titlului pe o perioadă îndelungată.

Citește și: Dosarul Revoluției a fost trimis înapoi la Parchet prin decizia ICCJ. Decizia este definitivă

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Cea mai amuzantă declarație după U Cluj – U Craiova 4-0: „Nu mă gândesc nici măcar la toarta trofeului”
Capital.ro
Taxă pentru apa de ploaie. Regulă pentru proprietarii de locuințe. Costurile indirecte care se achită
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj