VIDEO! Cea mai nouă tentativă de fraudă bancară la ING! Te sună hoții să-ți spună că cineva s-a prezentat cu buletinul tău la bancă și a vrut să facă un credit de 40.000 lei!

Hoții țin pasul cu tehnologia și de la lună la lună găsesc noi metode prin care îi lasă pe români fără banii pe care îi dețin în conturi. „Frauda prin phishing telefonic” este cea mai nouă metodă prin care s-a mai mulți infractori au încercat să delapideze conturile unor clienți ai ING.
Alina Costache
23 feb. 2024, 14:17
VIDEO! Cea mai nouă tentativă de fraudă bancară la ING! Te sună hoții să-ți spună că cineva s-a prezentat cu buletinul tău la bancă și a vrut să facă un credit de 40.000 lei!
VIDEO! Cea mai nouă tentativă de fraudă bancară la ING!

Cea mai nouă tentativă de fraudă bancară la ING! Acest fenomen a devenit din ce în ce mai răspândit în țara noastră, iar autoritățile le atrag atenția românilor să fie vigilenți.

Citește și Închisoare cu executare pentru Cătălin Hideg în primul dosar al EPPO în România. Omul de afaceri a fost condamnat pentru fraudă în domeniul medical

Cea mai nouă tentativă de fraudă bancară la ING!

Oamenii legii spun că hoții au un mod de lucru foarte bine pus la punct. Recent, mai mulți clienți ai ING au fost sunați de infractorii care s-au dat drept angajații băncii și au încercat să obțină de la victime informații personale și detalii bancare pe motiv că au intervenit anumite situații urgente sau au fost înregistrate tranzacții bancare suspecte.

Prin această metodă, hoții încearcă să le inducă victimelor un sentiment de panică astfel încât să le manipuleze mai ușor și să obțină informațiile personale fără prea mult efort.

Din cauza panicii, foarte multe victime le-au dat infractorilor  informații personale precum numărul de cont, datele de identificare sau detalii despre soldurile bancare. Aceste au fost apoi folosite pentru a accesa ilegal conturile bancare ale victimelor sau pentru a efectua alte tranzacții frauduloase.

În ultimele zile, mai multe vedete printre care și influencerița Aluziva au fost contactate de infractori, însă, din fericire, nu au căzut în plasa lor.

 

@aluziva Atentie mare la astfel de apeluri, mailuri sau SMS-uri! Dupa ce am postat pe story am primit o gramada de mesaje de la persoane care au fost sunate presupus de ING si de alte banci false si unele chiar pacalite pana la final 😢 Dati vestea mai departe si aveti grija! #frauda #furt #banca #phishing #foryou #fyp ♬ original sound – ALUZIVA

„În dimineața aceasta am avut parte de un șoc. Am primit un telefon de la „ING”. Mi s-a spus că cineva s-a prezentat cu buletinul meu într-o sucursală și a făcut o solicitare de credit în valoare de 40.000 de lei care a fost aprobată. Eu mi-am luat șoc, vă dați seama. Am stat 20 de minute la telefon cu această persoană ca spre finalul conversației să-mi dau seama că este ceva în neregulă.

Îmi cerea informații personale. Am refuzat să dau detalii personale. Am spus că mi se pare ciudat să-mi ceară să zic câți bani am în cont și tot felul de întrebări… Am zis că nu le pot spune. Le-am zis: „Dacă sunteți de la bancă, știți câți bani am în cont”.

După o discuție lungă, am insistat să mă sune peste 20 de minute. Așa că am închis telefonul și am sunat în call-center ING. Cei de acolo mi-au zis că este o tentativă de fraudă și că sunt foarte multe persoane care sunt sunate cum că cineva s-a prezentat cu buletinul la bancă și a făcut un credit sau lalala. Aveți mare grijă!

Este șocant că, în primele minute de discuție, nu m-am prins că este o tentativă de fraudă. Știți ce s-ar fi întâmplat dacă nu mă prindeam? Mi-ar fi trimis un sms cu un link pe care să dau click, să mă loghez chipurile în bancă și așa să-mi fure credențialele bancare și, probabil, ulterior să-mi dispară banii din cont sau știu eu ce altă nenorocire. După faza aceasta, mi-am anunțat părinții, le-am zis ce mi s-a întâmplat. Am anunțat mai multă lume. Atât de profi erau oamenii la telefon încât nu m-am prins că este o tentativă de fraudă! Dacă m-au păcălit pe mine, șansele ca o persoană mai în vârstă sau persoane mai credule să fie păcălite sunt mari. Dați mai departe!”, a declarat Aluziva pe rețelele de socializare.

Citește și Raportul ANAF despre frauda TINMAR, uitat în sertare de autorităţile române

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Liderul Peluzei Nord îi dă interzis lui Louis Munteanu la FCSB: “Cu asta am spus tot!”. Ce crede despre venirea lui Florin Cernat ca director sportiv
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Când intră pensiile pe card, în noiembrie? Data la care ajung poștaşii
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Clubul din SuperLiga vizat de investiția lui Rinat Ahmetov rupe tăcerea! Ucraineanul are o avere de aproape 8 miliarde de euro
MediaFlux
Cine este Octav Stroici, românul mort în urma prăbușirii turnului din Roma. Bărbatul era din Suceava și mai avea un an până la pensie. Ultimele sale cuvinte
stirilekanald.ro
Tensiuni la granița României cu Ucraina! Avioane F-16 și Eurofighter, ridicate de urgență
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai