VIDEO Cel puțin 28 oameni au fost răniți după ce o mașină a intrat din plin într-un grup de oameni în Munchen. Șoferul este un cetățean afgan de 24 de ani

Accident de proporții la Munchen. Cel puțin 28 de oameni au fost răniți după ce o mașină de tip Mini Cooper a intrat într-un grup de persoane. Șoferul a fost reținut iar polițiștii urmează să stabilească modul concret de desfășurare a accidentului.
Alina Costache
13 feb. 2025, 12:57
VIDEO Cel puțin 28 oameni au fost răniți după ce o mașină a intrat din plin într-un grup de oameni în Munchen. Șoferul este un cetățean afgan de 24 de ani

UPDATE 15:00 : Bilanțul răniților a ajuns la cel puțin 28, o parte din ei foarte graf. Premierul landului Bavaria, Markus Soder, a declarat că incidentul este tratat ca „presupus atac” și se arată că persoana care a intrat în mulțime este cetățean afgan, în vârstă de 24 de ani.

Cel puțin 28 persoane au fost rănite după ce o mașină de tip Mini Cooper a intrat într-un grup de persoane din orașul german Munchen, a informat joi presa germană.

Cel puțin 28 de oameni răniți la Munchen

Poliția din Munchen a declarat că o desfășurare majoră de forțe are loc în zona Dachauer Straße/Seidlstraße în aceste momente. Declarația poliției mai arată că șoferul a fost reținut la fața locului și că, în prezent, nu mai reprezintă niciun pericol.

Atacul a avut loc în timpul „grevei Verdi”, care a fost convocată de sindicatul Verdi ca parte a disputei salariale în curs. De asemenea, are loc cu puțin timp înainte de Conferința de Securitate de la Munchen care începe vineri, unde președintele ucrainean Volidmir Zelenski urmează să se întâlnească cu vicepreședintele american JD Vance.

Citește și : Angajații celei mai mari bănci din lume se revoltă după ce au fost somați să revină fizic la muncă

Datele arată că în jurul orei 10:30, ora Germaniei, șoferul care a cauzat accidentul a accelerat și că apoi s-ar fi lovit de manifestanții de pe Seidlstrasse. Până în acest moment nu se cunoaște dacă a intrat cu mașina în mod deliberat sau, pur și simplu, a încurcat pedala de accelerație cu cea de frână, transmite BILD.

Primarul Munchenului, Dieter Reiter (SPD), a declarat că printre victime sunt inclusiv copii.

Citește și : Măcel în Congo. Peste 50 de civili au fost uciși într-un atac cu arme de foc și macete

„Șeful poliției tocmai m-a informat că un vehicul a intrat într-un grup de oameni și, din păcate, multe persoane au fost rănite, inclusiv copii. Sunt profund șocat. Gândurile mele sunt la răniți.”, transmite Dieter Reiter.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Video. Ruşinea din cel mai bogat sector al Capitalei. Zeci de familii lăsate în noroi, în timp ce primăria lui George Tuţă cheltuie milioane de euro pe coşuri de gunoi
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente. Au nevoie de adeverință de la asociația de proprietari
Playtech.ro
Cum îți verifici istoricul de sancțiunilor rutiere și punctele de penalizare complet online, fără vizite la ghișeu. Anunțul Poliției Române despre digitalizare
Adevarul
Iranul a lovit radarele sistemelor antirachetă ale SUA din Orientul Mijlociu
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj