Violul de care este acuzat fondatorul WikiLeaks, ironizat de ministrul de externe al Ecuadorului

Ministrul de Externe al Ecuadorului, stat căruia fondatorul WikiLeaks Julian Assange i-a solicitat azil politic, a ironizat miercuri cazul de viol şi agresiune sexuală, lansat împotriva acestuia în Suedia.
Romania TV
05 iul. 2012, 06:00
Violul de care este acuzat fondatorul WikiLeaks, ironizat de ministrul de externe al Ecuadorului

„Pe mine, personal, (aceste acuzaţii) mă fac să mor de râs”, a declarat pentru presă şeful diplomaţiei ecuadoriene Ricardo Patiño. „Este acuzat pentru că s-a rupt prezervativul”, a adăugat el.

Fondatorul australian al WikiLeaks se află, de la 19 iunie, sub protecţia ambasadei ecuadoriene din Londra, unde s-a refugiat pentru a evita extrădarea în Suedia, după care a refuzat să răspundă la convocarea poliţiei britanice.

Assange, care afirmă că a avut doar relaţii consensuale cu cele două reclamante suedeze, se teme că va fi extrădat ulterior în Statele Unite, cu scopul de a fi judecat pentru spionaj, în urma divulgării de către site-ul său a peste 250.000 de telegrame diplomatice americane.

Ecuadorul, al cărui preşedinte socialist Rafael Correa şi-a exprimat deja simpatia pentru fondatorul WikiLeaks, nu a oferit un termen în care să răspundă cererii de azil a australianului.

„Suntem în curs de colectare a informaţiilor asupra acestor presupuse acuzaţii din Suedia”, a adăugat Patiño. Potrivit acestuia, una dintre reclamante a declarat că şi-a „dat seama că, în unele nopţi, prezervativul s-a rupt”.

„Ar trebui să fii puţin naiv să crezi că acesta este principalul motiv” al cererii de extrădare, a comentat el. „Trebuie să examinăm aceste elemente, deoarece sunt justificarea oferită în vederea extrădării”, a continuat ministrul.

În opinia ministrului ecuadorian, această problemă „este fundamentală pentru luarea deciziei” de acordare sau nu a azilului politic.

„De câte ori a extrădat Marea Britanie persoane pentru astfel de motive, doar pentru a fi interogate în altă ţară?”, a continuat el, precizând că guvernul său a solicitat avocaţilor să examineze „în ce măsură se justifică ceea ce sunt pe cale să facă cei din Europa”.

„În cazul Ecuadorului, niciodată nu vom cere sau accepta o solicitare de extrădare pentru interogarea unei persoane”, a subliniat Patiño, argumentând că nu a existat”şi nici nu există vreo procedură judiciară reclamând arestarea” lui Assange.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Topul românilor care vând cel mai bine în galeriile de artă. 71.000.000 de dolari s-au încasat pe o singură creație
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât vor fi amenzile din 2026, după creşterea punctului? Ce urmează în Codul Rutier și cum îți faci calculele corect în 2026
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet