Vlad Voiculescu a plecat pe furiş de la minister, pe uşa din spate. Fostul guvernant de la Sănătate, surprins într-o maşină cu geamuri fumurii

Cariera lui Vlad Voiculescu la ministerul Sănătăţii a apus rapid. Liderul USR a decis să părăsească instituţia pe care a condus-o câteva luni pe ascuns.
Alina Costache
14 apr. 2021, 22:52
Vlad Voiculescu a plecat pe furiş de la minister, pe uşa din spate. Fostul guvernant de la Sănătate, surprins într-o maşină cu geamuri fumurii

Vlad Voiculescu a plecat pe furiş de la minister, pe uşa din spate.  După scandalurile acide care l-au avut protagonist, în ultimele săptămâni, Vlad Voiculescu a părăsit sediul Ministerului Sănătăţii, miercuri, în jurul orei 20, pe uşa din spate.

Vlad Voiculescu a plecat pe furiş de la minister, pe uşa din spate. Fostul guvernant de la Sănătate, surprins într-o maşină cu geamuri fumurii

Vlad Voiculescu nu a făcut nicio declaraţie şi a părăsit zona într-o maşină cu geamuri fumurii. Fostul ministrul a petrecut, miercuri după-amiază, câteva ore în clădirea Ministerului Sănătăţii, după ce a fost revocat din funcţie de premierul Florin Cîţu.

Citeşte şi: Dan Barna, anunţ de ULTIMĂ ORĂ despre demisia lui Vlad Voiculescu. „România este astăzi într-un război. Cel mai laş este să-ţi pui palma la spinare şi să pleci acasă”

Vlad Voiculescu a fost demis de la Ministerul Sănătății, informația fiind confirmată oficial de Guvern. Premierul Florin Cîțu s-a întâlnit în această dimineață cu vicepremierul Dan Barna, fiind extrem de nemulțumit de scandalurile în lanț din jurul Ministerului Sănătății. Voiculescu este al treilea ministru al Sănătății schimbat din funcție de la debutul pandemiei COVID-19 în România.

„Astăzi, 14 aprilie, i-am înaintat domnului președinte Klaus Iohannis documentele de revocare din funcția de ministru al Sănătății a domnului Vlad Voiculescu. Interimatul funcției va fi asigurat de către domnul Dan Barna, până la numirea unui nou ministru la conducerea Ministerului Sănătății. Totodată, am decis demiterea din funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății a doamnei Andreea Moldovan, iar decizia va fi publicată în Monitorul Oficial în cursul zilei de astăzi”, a anunțat premierul Florin Cîțu, printr-o postare pe pagina de Facebook a Guvernului.

Picătura care a umput paharul este ordinul semnat de secretarul de stat Andreea Moldovan privind noile criterii de carantinare. De altfel, aceasta a fost chemată si ea la întâlnirea de la Guvern.

Citeşte şi: EXCLUSIV Traian Băsescu, scenariu-şoc privind criza din coaliţia de guvernare. „Un Guvern PNL – PSD ar fi o soluţie mai solidă decât alianţa cu USR. Deocamdată îi împiedică preşedintele”
 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj