Vladimir Putin a semnat un decret privind convocarea rezerviştilor ruşi

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a semnat joi un decret privind convocarea rezerviștilor la centrele de antrenament pe anul 2015, decizie ce intervine pe fondul degradării situației din estul Ucrainei și al deciziei NATO de a-și consolida capacitățile pe flancul său estic, relatează TASS.
Romania TV
06 feb. 2015, 10:25
Vladimir Putin a semnat un decret privind convocarea rezerviştilor ruşi

Documentul a intrat în vigoare din momentul semnării și a fost dat publicității pe portalul informațiilor oficiale Garant.ru.

Rusia convoacă anual rezerviștii, iar problemele de organizare și de desfășurare a exercițiilor de formare și antrenament militar sunt reglementate prin dispoziții speciale.

De data aceasta, decretul președintelui rus privind convocarea rezerviștilor intervine pe fondul demersurilor diplomatice intense pentru rezolvarea conflictului din estul Ucrainei, unde situația s-a deteriorat semnificativ în ultimele săptămâni.

Cu doar două zile în urmă, înaintea vizitei de joi în capitala ucraineană a președintelui Franței, Francois Hollande, și a cancelarului german Angela Merkel, șeful statului ucrainean Petro Poroșenko declarase într-un interviu pentru El Pais că nu exclude instaurarea legii marțiale în țară, după ce Kievul a instituit recent starea de urgență în regiunile separatiste Donețk și Lugansk și starea de alertă maximă pe întreg teritoriul Ucrainei.

Poroșenko a exclus posibilitatea desfășurării unei forțe de menținere a păcii în estul Ucrainei, fie ea rusă sau internațională. ‘Nu avem nevoie de forțe de ocupație și nu există niciun motiv pentru desfășurarea unei forțe de menținere a păcii. Ucraina poate și singură să-și controleze granița’, a afirmat tranșant președintele ucrainean.

Cu toate acestea, purtătorul de cuvânt al Ministerului rus de Externe, Aleksandr Lukașevici, a declarat anterior că problema trimiterii unei forțe de pace în estul Ucrainei va fi abordată la reuniunea dintre Vladimir Putin, Angela Merkel și Francois Hollande, care va avea loc vineri după-amiază la Moscova.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi