Vladimir Putin îşi construieşte POD de 3 MILIARDE de DOLARI ca să ajungă mai uşor în CRIMEEA

Rusia va construi un pod care va lega teritoriul său de peninsula Crimeea, a anunțat miercuri președintele rus Vladimir Putin, un proiect în valoare de 3 miliarde de dolari, informează AFP, citată de Agerpres. 
Romania TV
19 mart. 2014, 16:04
Vladimir Putin îşi construieşte POD de 3 MILIARDE de DOLARI ca să ajungă mai uşor în CRIMEEA

Avem nevoie de un pod atât pentru automobile, cât și pentru tren„, a spus Vladimir Putin în Consiliul de Miniștri, potrivit agenției Interfax.

Traversarea Strâmtorii Kerci, cu o lungime de 4,5 km între Marea Azov și Marea Neagră, în estul Crimeii, este singura rută, în afară de avion, pentru a se ajunge de pe teritoriul rusesc în peninsulă fără a trece prin Ucraina.

Legătura este în prezent asigurată de un feribot. Trenurile vor continua să circule trecând pe teritoriul Ucrainei, a declarat ministrul transporturilor, Maxim Sokolov. El a precizat că va fi studiată și construcția unui tunel.

Potrivit Ministerului Transporturilor, citat de Interfax, proiectul construcției podului dispune de un buget total de 3 miliarde de dolari (2,16 miliarde de euro).

Un oficial local a declarat la începutul acestei luni că podul ar urma să aibă o lungime de 7,5 kilometri. Premierul rus Dmitri Medvedev a semnat un decret care încredințează gestionarea proiectului unui grup public din domeniul construcțiilor. Suma menționată atunci se ridica la 24 de miliarde de ruble (470 milioane de euro).

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți