Vladimit Putin şi-a „înfipt” vărul în Administraţia Băncii Funciare ruse

Nepotismul în politică funcţionează invariabil după regula clasică: ajunge unul la putere, trage tot neamul după el în funcţii cheie ale statului. Iar Rusia nu face excepţie, noul preşedinte ales Vladimir Putin, care nici nu şi-a intrat oficial în pâine, şi-a pus deja un văr în Consiliul de Administraţie al Băncii Funciare
Romania TV
17 apr. 2012, 15:07
Vladimit Putin şi-a

Banca Funciară rusă i-a aparţinutn până de curând miliardarei Elena Baturina, soţia fostului primar al Moscovei, Iuri Lujkov, căzut în dizgraţie. La sfârşitul lunii februarie însă, unul dintre verii preşedintelui ales Vladimir Putin -Igor Putin- a devenit membru al Consiliului de Administraţie al Băncii Funciare ruse, fiind „invitat” să ocupe această funcţie de către preşedintele Consiliului, Aleksnadr Grigoriev, după cum a precizat pentru presa franceză purtătoarea de cuvânt a băncii, Ana Gorceakova, informează Mediafax.

Acţionarii băncii s-au schimbat în acelaşi moment, a mai precizat purtătoarea de cuvânt, fără să le precizeze identitatea.

Preşedinte al Consiliului de Administraţie al unui grup de construcţii imobiliare, Igor Putin (59 de ani), inginer şi jurist, a fost numit la sfârşitul lui 2010 în funcţia de vicepreşedinte al Master Bank, o importantă bancă privată rusă, în contextul în care acesta nu avea nicio experienţă în domeniul financiar.

Banca Funciară rusă „va realiza proiecte importante de stat, cum ar fi construirea de locuinţe, portul Murmansk (nord), o centrală la Iujno-Sahalinsk (în Extremul Orient) şi autostrada Kola, care urmează să asigure legătura între Murmansk şi Sankt Petersburg (nord-vest)”, a anunţat Gorceakova.

Banca Funciară rusă deţine active în valoare de 3,6 miliarde de ruble (92 milioane de euro), potrivit cotidianului economic Vedomosti.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Sfârșit tragic pentru o legendă a fotbalului românesc! A murit după un incendiu cumplit
Capital.ro
Regulă obligatorie pentru mii de angajați din România. Cine trebuie să primească bani în plus la salariu dar și zile libere
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat