Zborurile Wizz Air către Atena, suspendate anterior, se reiau. Noi atenţionări pentru turişti

Zborurile companiei Wizz Air către Atena se reiau după ce anterior autorităţle elene deciseseră suspendarea loc pe fondul nerespectării de către compania aeriană a cerinţelor autorităţilor elene privind verificarea documentelor obligatorii ale pasagerilor. Restricţia intrase în vigoare din 3 august, ora 0,00 şi expiră la data de 14 august, potrivit airwaysmag.com. Ulterior, autoritățile din Grecia s-au răzgândit şi au decis să permită Wizz Air să continue operațiunile către și de la aeroportul internațional din Atena, așa cum au fost programate. 
Romania TV
03 aug. 2020, 07:06
Zborurile Wizz Air către Atena, suspendate anterior, se reiau. Noi atenţionări pentru turişti

„După o clarificare suplimentară a procedurilor și cerințelor cu autoritățile elene, Wizz Air este bucuroasă să anunțe că a primit autorizația de a continua operațiunile către și de la aeroportul internațional din Atena, așa cum au fost programate. Apreciem colaborarea cu autoritățile elene în această chestiune.

Cu toate acestea, WIZZ dorește să reamintească pasagerilor că, în încercarea de a opri răspândirea COVID-19, autoritățile elene verifică cu strictețe dacă formularele electronice PLF/Passenger Locator Form sunt completate corect și complet și dacă pasagerii au primit codurile QR corespunzătoare. Pasagerilor care nu au codul QR sau au completat PLF cu date eronate nu li se va permite accesul în Grecia. Prin urmare, Wizz Air dorește să le reamintească pasagerilor că formularele electronice PLF trebuie completate cu informații corecte înainte de îmbarcare, în caz contrar, compania aeriană va refuza transportul persoanei și nu va fi oferită nicio rambursare / compensare. Pasagerii zborurilor ce pot fi afectate de această situație vor fi informați prin e-mail. Pasagerii care și-au rezervat zborurile prin intermediul agențiilor de turism (inclusiv agențiile de turism online) ar trebui să contacteze agenția despre zborurile lor, deoarece Wizz Air nu are datele de contact ale acestora”, au transmis reprezentaţii Wizz Air.

 

Ştirea iniţială:

„Wizz Air a luat la cunoştinţă faptul că guvernul elen a emis o decizie prin care interzice companiei aeriene să zboare către Atena până la 14 august, începând de mâine. Compania aeriană comunică permanent cu autorităţile locale relevante şi face tot posibilul pentru a-şi transporta pasagerii la Atena.

În încercarea de a opri răspândirea COVID-19, autorităţile elene verifică cu stricteţe dacă formularele electronice PLF/Passenger Locator Form sunt completate corect şi complet şi dacă pasagerii au primit codurile QR corespunzătoare. Pasagerilor care nu au codul QR sau au completat PLF cu date eronate nu li se va permite accesul în Grecia.

Prin urmare, Wizz Air doreşte să le reamintească pasagerilor că formularele electronice PLF trebuie completate cu informaţii corecte înainte de îmbarcare, în caz contrar, compania aeriană va refuza transportul persoanei şi nu va fi oferită nicio rambursare / compensare.

Citeşte şi: Autorităţile reintroduc restricţiile. Purtarea măştii pe stradă a devenit obligatorie la Ibiza şi Barcelona

Pasagerii zborurilor ce pot fi afectate de această situaţie vor fi informaţi prin e-mail. Pasagerii care şi-au rezervat zborurile prin intermediul agenţiilor de turism (inclusiv agenţiile de turism online) ar trebui să contacteze agenţia despre zborurile lor, deoarece Wizz Air nu are datele de contact ale acestora”, au spus reprezentanţii Wizz Air, citaţi de Adevarul

Citeşte şi: Drumul spre vama Kulata, blocat de protestatarii bulgari. Încă un obstacol pentru turiştii români care merg în Grecia

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Primele tensiuni la Universitatea Craiova! Conducerea îl acuză pe Coelho: „Să răspundă el! Avem bulevarde în apărare”
Capital.ro
A ieșit la pensie la 57 de ani și primește 6.006 lei. Ce arată decizia de pensionare
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat