PORTUGALIA VS FRANTA LIVE, FINALA EURO 2016 LIVE ONLINE VIDEO

PORTUGALIA VS FRANTA LIVE, FINALA EURO 2016 LIVE ONLINE VIDEO. Franta si Portugalia joaca in ultimul act al Campionatului European de Fotbal din 2016. Portugalia - Franţa, finala EURO 2016, de la ora 22:00. Partida se joacă pe Stade de France şi poate fi urmărită LIVE pe ProTV şi DolceSport şi în format LIVE BLOG pe RomaniaTV.net.

10 iul. 2016, 17:48

PORTUGALIA VS FRANTA LIVE, FINALA EURO 2016 LIVE ONLINE VIDEO. MFranta Portugalia, finala de la Euro 2016. Euro 2016 a ajuns la final. Campioana europeana se va alege dintre Franta si Portugalia. Cele doua selectionate au avut un parcurs diferit pana acum.

UPDATE: Hotelul în care a fost cazată delegaţia echipei naţionale a Franţei a fost evacuat cu doar câteva ore înaintea finalei EURO 2016 după ce poliţiştii au găsit un pachet suspect în vecinătatea clădirii. Toată zona a fost imediat evacuată, iar forţele de ordine au detonat controlat pachetul suspect.

FRANTA – PORTUGALIA este LIVE VIDEO AICI, AICI şi AICI.

Portugalia s-a calificat de pe locul 3 intr-o grupa cu Islanda, Ungaria si Austria. Echipa lui Cristiano Ronaldo a obtinut trei puncte din trei meciuri terminate cu scor egal si a ajuns in optimi. Acolo a dat peste Croatia, echipa pe care a eliminat-o in finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, printr-un gol marcat de Quaresma.

In sferturi, lusitanii au infruntat Polonia. S-a terminat 1-1 la sfarsitul timpului regulamentar si al prelungirilor, iar Portugalia a obtinut calificarea in semifinale la lovituri de la 11 metri. In penultimul act al Europeanului, trupa antrenata de Fernando Santos a batut Tara Galilor cu 2-0.

De cealalta parte, Franta s-a calificat de pe primul loc intr-o grupa cu Romania, Albania si Elvetia. „Cocosii galici” au obtinut patru puncte, dupa doua victorii si un rezultat de egalitate cu Elvetia si au ajuns in optimi. Francezii au jucat impotriva Irlandei in optimi, calificandu-se dupa o victorie cu 2-1.

In sferturi, echipa lui Didier Deschamps a facut o demonstratie de forta cu Islanda, castigand cu 5-2. In semifinala, Franta a infruntat campioana mondiala Germania, pe care a invins-o multumita dublei reusite de Antoine Griezmann.

Cele doua echipe nationale s-au mai intalnit de 24 de ori pana acum, iar Franta are un avantaj statistic clar. Portugalia are doar 5 victorii, fata de selectionata din Hexagon care are 18. Un meci s-a terminat la egalitate.

Meciul Franta – Portugalia va arbitrat de o brigada din Anglia, cu Mark Clattenburg la centru, ajutat de tusierii Simon Beck si Jake Collin.

Lotul Portugaliei la Euro 2016

Portari: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Eduardo (Dinamo Zagreb), Rui Patricio (Sporting Lisabona)

Fundasi: Bruno Alves (Fenerbahçe), Cedric (Southampton), Jose Fonte (Southampton), Eliseu (Benfica), Pepe (Real Madrid), Raphael Guerreiro (Lorient), Ricardo Carvalho (Monaco), Vieirinha (VfL Wolfsburg).

Mijlocasi: Adrien Silva (Sporting Lisabona), Joao Mario (Sporting Lisabona), William Carvalho (Sporting Lisabona), Andre Gomes (Valencia), Danilo Pereira (Porto), Renato Sanches (Benfica), Joao Moutinho (AS Monaco)

Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Eder (Lille), Nani (Fenerbahce), Rafa (Braga), Ricardo Quaresma (Besiktas)

Selectioner: Fernando Santos

Lotul Frantei la Euro 2016

Portari: Benoit Costil (Rennes), Hugo Lloris (Tottenham) y Steve Mandanda (O.M.).

Fundasi: Patrice Evra (Juventus), Christophe Jallet (O.Lyon), Laurent Koscielny (Arsenal), Bacary Sagna (Manchester City), Eliaquim Mangala (Manchester City), Samuel Umtiti (O.Lyon), Raphael Varane (Real Madrid), Lucas Digne (AS Roma).

Mijlocasi: Yohan Cabaye (Crystal Palace), Morgan Schneiderlin (Manchester United), N’Golo Kante (Leicester), Blaise Matuidi (PSG), Paul Pogba (Juventus), Moussa Sissoko (Newcastle).

Atacanti: Kingsley Coman (Bayern Munchen), Andre-Pierre Gignac (Tigres), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Anthony Martial (Manchester United), Dimitri Payet (West Ham).

Selectioner: Didier Deschamps

Franta Portugalia. Echipe de start probabile

Portugalia: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – William Carvalho, Adrien, João Mário, Renato Sanches – Nani, Ronaldo.

Franta: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud.

Meciul dintre Portugalia si Franta, finala CE 2016, va fi transmis in direct de Pro TV si DolceSport 1. Partida incepe duminica, 11 iulie, de la ora 22.00 si se joaca pe Stade de France din Paris. Huff.ro va tine la curent cu scorul live si va prezenta cele mai importante faze video.

Rezumatul meciului va fi disponibil dupa incheierea partidei.