RUSIA – CROAŢIA 2-2, 3-4 la penalty-uri, în sferturile de finală ale CM 2018. Rusia OUT, semifinală CROATIA-ANGLIA

Croaţia s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele CM 2018 după ce a trecut de Rusia, la loviturile de departajare. A fost 1-1 după 90 de minute şi 2-2 după prelungiri, iar meciul s-a decis la penalty-uri. Croaţia va întâlni Anglia în semifinale!

07 iul. 2018, 20:38

Rusia s-a aruncat în atac încă din primele minute, iar jocul a răsplătit-o în minutul 31. După un un-doi cu Dzyuba, Cheryshev a trimis aproape de vinclul porţii apărate de Subasic. După opt minute a venit replica croaţilor: Mandzukic i-a pus mingea pe cap lui Kramaric, care l-a învins din câţiva metri pe Akinfeev.

Repriza secundă a fost echilibrată, dar Perisic a trecut la câţiva centimetri de 2-1, când a tras în bară. Ruşii au tremurat serios cu 15 minute înainte de final, când Kramaric, Modric şi Vrsaljko au plimbat mingea prin careu, pentru ca în cele din urmă să intervină Erokhin, care a deviat în afara terenului voleul fundaşului legitimat la Atletico Madrid.

Îmn prelungiri, într-un moment care nu anunţa nimic, Croaţia a trecut la conducerea partidei. Modric a executat o lovitură de colţ din partea dreaptă, Vida a lovit moale balonul, dar Akinfeev a fost mascat de Corluka şi de un coechipier, astfel că mingea s-a scurs în poartă. Croaţii se pregăteau de fluierul final, când Fernandes a relansat partida. Dzagoev a centrat ideal din marginea careului, iar fundaşul lateral a trimis cu capul la colţul lung, fără şansă pentru Subasic.

Croaţia s-a calificat în semifinale, după ce s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare, al doilea meci consecutiv câştigat la penalty-uri!

RUSIA – CROATIA 2-2 (1-1, 1-1, 1-1), 3-4 la penalty-uri

Au marcat: Cheryshev 31, Fernandes 115 – Kramaric 39, Vida 101

Penalty-uri: Smolov ratare 0-0, Brozovic gol 0-1, Dzagoev gol 1-1, Kovacic ratare 1-1, Fernandes ratare 1-1, Modric gol 1-2, Ignashevich  gol 2-2, Vida gol 2-3, Kuziaev gol 3-3, Rakitic  gol 3-4.

RUSIA: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, S. Igashevich, Kudriashov – Kuziaev, Zobnin – Cerhyshev (67 Smolov), Golovin (102 Dzagoev), Samedov (54 Yerokhin) – Dyzuba (79 Gazinskiy). Selecţioner: Stanislav Cherchesov.

CROATIA: Subasic – Vrsaljko (97 Corluka), Lovren, Vida, Strinic (74 Pivaric) – Rakitic, Modric, Perisic (63 Brozovic) – Kramaric (88 Kovacic), Mandzukic, Rebic. Selecţioner: Zlatko Dalic.