Primarul de Piatra Neamţ, Gheorghe Ştefan, a plecat oficial din PDL

Primarul municipiului Piatra Neamţ, Gheorghe Ştefan, a anunţat, luni, că a părăsit PDL şi a devenit independent, iar în alegerile prezidenţiale o va susţine pe Elena Udrea, candidatul PMP, informează Agerpres.
Romania TV
20 oct. 2014, 12:13
Primarul de Piatra Neamţ, Gheorghe Ştefan, a plecat oficial din PDL

Gheorghe Ştefan a precizat, la finalul şedinţei de consiliu local, că a uzitat, săptămâna trecută, de prevederile ordonanţei de guvern care permitea înscrierea în alt partid fără pierderea mandatului. El a menţionat însă că nu este interesat de niciun alt partid.

„Joi am decis să devin primar independent şi vreau să nu mai fac politică, ci doar politica cetăţeanului, a administraţiei. Trebuie să facem lucruri bune pentru cetăţenii din Piatra Neamţ. Este ultimul mandat al meu de primar şi nu voi mai face politică, dar nu înseamnă că nu am opţiuni politice”, a declarat primarul Gheorghe Ştefan. Edilul de Piatra Neamţ a susţinut însă că în 2016 ar putea candida pentru preşedinţia Consiliului Judeţean Neamţ sau Parlament.

Cu privire la Elena Udrea, el a menţionat că este cel mai bun candidat pentru că a făcut foarte multe pentru judeţ şi regiunea Moldovei. „Consider că Elena Udrea, deputat de Neamţ şi singurul candidat din regiunea Moldova este cel mai bun candidat şi merită votul meu. Ca ministru a făcut pentru judeţul Neamţ ce nu a făcut niciun ministru din 1990 până acum. Eu mă regăsesc în echipa ei. Toţi candidaţii la prezidenţiale sunt buni şi au atuurile lor dar Elena Udrea este cel mai bun candidat”, a declarat Gheorghe Ştefan.

În luna martie, primarul Gheorghe Ştefan a demisionat din funcţia de preşedinte al filialei PDL Neamţ iar în campania electorală pentru alegerile europarlamentare s-a implicat pentru Partidul Mişcarea Populară. De asemenea, Gheorghe Ştefan este membru al Fundaţiei Mişcarea Populară.

Săptămâna trecută şi primarul de Roman, Laurenţiu Leoreanu şi cei 10 consilieri municipali romaşcani ai PDL şi-au anunţat independenţa politică. De asemenea, toţi consilierii judeţeni ai PDL au decis să devină independenţi. Aceeaşi decizie au luat-o şi viceprimarul municipiului Piatra Neamţ şi cinci consilieri municipali.

Filiala PDL Neamţ mai are doar trei primari dintre cei 28 aleşi la scrutinul din anul 2012.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi