Mihai Constantinescu a murit. Artistul s-a stins după cinci luni de comă

Mihai Constantinescu a murit. Celebrul cântăreţ a încetat din viaţă în această seară, la 73 de ani, în urma unui stop cardiorespirator.
Iulian Tudor
29 oct. 2019, 17:23
Mihai Constantinescu a murit. Artistul s-a stins după cinci luni de comă

Mihai Constantinescu a murit. Deşi starea artistului părea să se fi îmbunătăţit în ultima perioadă, Mihai Constantinescu s-a stins, în această seară, la Spitalul Floreasca din Bucureşti. Vestea a fost confirmată de soţie.

Și purtătorul de cuvânt al unităţii medicale, dr. Bogdan Opriţa, a declarat că decesul a fost constatat la ora 19,00.

În urmă cu câteva zile, soţia artistului Simona Secrier anunţa că Mihai Constantinescu se simţea mai bine după cinci luni de stat în comă.

„Mihai este încă la Terapie Intensivă, dar, mulțumesc lui Dumnezeu, se vede că evoluează în bine. Acum trebuie să mai avem doar răbdare”, spunea, zilele trecute, în exclusivitate pentru România TV, Simona, soția lui Mihai Constantinescu.

Mihai Constantinescu, revenire spectaculoasă: „Mă strânge de mână când vorbesc cu el”

Mihai Constantinescu a murit. Mihai Constantinescu a fost internat de urgență la Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Floreasca, în ziua de 13 mai 2019, după ce fusese găsit inconștient în propria locuință. Soţia lui a fost cea care a sunat la 112. Artistul a fost în stop cardio-respirator aproximativ 10 minute. Medicii au reuşit să îl resusciteze după alte 20 de minute, apoi a fost dus de urgență la Spitalul Floreasca. Stare sa de sănătate însă s-a agravat, artistul suferind un nou stop-cardiac. Medicii susţin că Mihai Constantinescu a suferit o hemoragie severă după stopurile cardiace. 

Mihai Constantinescu, internat de urgenţă la Spitalul Floreasca după un stop cardio-respirator. Soţia sa: Trebuie să ne rugăm pentru el

Mihai Constantinescu, în vârstă de 73 de ani, a avut probleme de sănătate şi în urmă cu două luni, motiv pentru care şi-a anulat mai multe concerte.

Mihai Constantinescu se află în continuare în stare critică. Ce spunea artistul la începutul lunii mai VIDEO

Artistul a suferit două intervenţii la inimă în ultimii ani. Cu 12 ani în urmă i-au fost montate valve biologice, iar în 2017 a fost din nou operat.

 

Mihai Constantinescu s-a născut pe 4 ianuarie 1946 în  București şi a fost un cântăreț român de muzică ușoară. A absolvit Institutul de Educație Fizică și Sport din București în anul 1973.

În anul 1972, termină Școala Populară de Artă, clasa Florica Orăscu. Mihai Constantinescu face parte din corul de copii al Radiodifuziunii, iar în anul 1964 intră în grupul Mondial. În această perioadă încep să-i apară primele piese. Lansează piesa „Păpușa”. Mihai Constantinescu mai cânta cu Modern Group, trupa lui Petre Magdin. Primele înregistrări sunt făcute la solicitarea lui Titus Munteanu din repertoriul francez. Titus Munteanu îl remarcă la una din audițiile organizate de clasa Floricăi Orăscu.

Mihai Constantinescu face parte din trio-ul lansat de Titus Munteanu din care mai fac parte Olimpia Panciu și Marius Țeicu.

 În 2002, luna mai, primește Diploma de Onoare în cadrul Galei Muzicii Ușoare „O zi printre stele” din partea Ministerului Culturii și Cultelor. În 2002, Editura Muzicală a Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România îi editează un caiet de cântece selectate din șlagărele lansate în trei decenii.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e fostul fotbalist de la Steaua care a găzduit-o pe Zoia Ceaușescu, după Revoluție. Cum vede acum gestul său
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să ceară aprobare. Nu e permis fără acordul vecinilor
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil