Ştefan Mandachi, mărturie cutremurătoare după ce în Suceava e carantină totală din cauza coronavirus. „Se trăieşte cu frică”

Ştefan Mandachi, antreprenorul care şi-a pus la dispoziţie hotelul cadrelor medicale în lupta cu noul coronavirus, a declarat, miercuri, la România TV, că în Suceava este o "psihoză generalizată" şi se trăieşte cu frică de când a fost instituită carantina totală din cauza COVID-19, boala infecţioasă provocată de noul coronavirus.
Romania TV
01 apr. 2020, 19:50
Ştefan Mandachi, mărturie cutremurătoare după ce în Suceava e carantină totală din cauza coronavirus.

În cadrul emisunii „Punctul culminant”, Ştefan Mandachi i-a mărturisit jurnalistului Victor Ciutacu faptul că Suceava a devenit un oraş interzis de când carantina totală a fost instituită în municipiu. Nimeni nu are voie să iasă din locuinţe, cu excepţia cazurilor menţionate clar în ordonanţa militară nr 6.

„E o psihoză generalizată în tot oraşul. Se trăieşte cu frică. Eu, cel puţin, am sentimentul că nu ştiu cu cine m-am întâlnit în trecut, nu ştim dacă suntem infectaţi. Ţi-e frică să nu cumva să te doară în gât pentru că trebuie să mergi la spital. Acesta este sentimentul dominant: frica”, a declarat Ştefan Mandachi, la România TV.

Ştefan Mandachi şi-a închis aproape toate restaurantele din cauza coronavirus. „Am rămas doar cu două”

Mandachi, cunoscut pentru campania #șîeu, prin care milita pentru autostrada Moldovei, a oferit gratuit medicilor hotelul său în care investit şapte milioane de euro. A mărturisit că a fost sfătuit să nu se apropie de unitatea de cazare deoarece există riscul să fie contaminat.

„În seara asta trebuia să intru live din hotel. Oamenii care stau acolo mi-au spus că cel mai bine e să nu intru înăutru pentru că e posibil să mă aleg cu ceva de acolo”, a precizat Mandachi.

Antreprenorul sucevean care a închis zeci de restaurante din lanţul său a spus cine sunt cei care se fac vinovaţi de răspândirea epidemiei de coronavirus la Suceava, oraşul devenit acum unul dintre focarele epidemiei.

„Statul este primul vinovat. Nu a pus filtre la vamă când a trebuit. Cetăţenii români care au venit din străinătate şi au minţit. Doctorii sunt la fel de vinovaţi pentru că nu au avut protecţie. Şi ei sunt vinovaţi. Al patrulea rând, managementul. Toţi trebuie să răspundă”, a spus Mandachi.

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunţat, luni seara, emiterea Ordonanţei Militare nr. 6 prin care s-a decis carantinarea municipiului Suceava şi a unei zone limitrofe, formate din opt comune, dar şi stabilirea unei zone de protecţie asupra unor unităţi administrativ-teritoriale din judeţul Suceava.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
Cum a ajuns firma lui Selly, care organizează Beach, Please!, pe lista datornicilor la ANAF. Festivalul a generat zeci de milioane de euro în economie
Capital.ro
Verdict definitiv pentru Călin Georgescu. Hotărârea Tribunalului București a fost dată azi, 30 octombrie
Playtech.ro
Cât costă un porc de 100 kg în 2025. Prețurile din piețe și de la ferme
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Povestea tulburătoare a pacientului care și-a pierdut viața la Bagdasar-Arseni. Cum a fost lăsat Mihai timp de 5 zile cu rănile netratate
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Scutiri de taxe pentru anumite categorii de români. Cine va beneficia de noua lege
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai