Când se termină al treilea val al pandemiei COVID. Dr. Virgil Musta: „Trendul descendent va continua. Sunt convins ca lucrurile vor merge bine”

Medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara a estimat că în următoarea perioadă România ar urma să raporteze o scădere a numărului de infecţii cu COVID-19, însă e nevoie ca un număr mare de persoane să se vaccineze.
Razvan Mihalascu
25 apr. 2021, 17:16
Când se termină al treilea val al pandemiei COVID. Dr. Virgil Musta:

Virgil Musta, care este membru în Comisia Naţională de Management Clinic şi Epidemiologic al COVID-19, a fost întrebat când se termină al treilea val al pandemiei COVID. Medicul a subliniat că regulile de prevenire a răspânidirii bolii trebuie respectate în continuare, în pofida scăderii numărului de infecţii.

„Eu cred că nu trebuie să ne relaxăm. Trebuie, în continuare, să fim foarte, foarte prudenți ca să putem încetul cu încetul, să revenim la o viaţă normală respectând, totuşi, anumite reguli”, a declarat medicul Virgil Musta, la postul B1 TV.

Citeşte şi: Maraton de vaccinare în mai, în Bucureşti. Dr. Valeriu Gheorghiţă a făcut anunţul: „Va fi nevoie doar de cartea de identitate”

Virgil Musta spune când se termină al treilea val al pandemiei COVID. „S-ar putea sa fie mai multi factori”

Întrebat când se termină al treilea val al pandemiei COVID, medicul Virgil Musta a afirmat că este importantă vaccinarea pentru ca numărul de infecţii să scadă.

„Eu am speranța că în jumatăte de lună, o luna, el (al treilea val al pandemiei – n.r.) va ajunge la un nivel care să ne permită să ne desfăşurăm activitățile normal. Adică eu cred ca trendul descendent va continua şi s-ar putea să fie mai mulţi factori care sa intervină în acest sens, evoluţia normală a infecţiei, dacă tineţi minte, în urmă cu un an, în luna iunie numărul de cazuri era foarte mic pentru că şi infecţia, pe de o parte, a avut un trend de scădere natural.

Pe de alta parte, masurile luate şi respectate au dus la scăderea acestui număr. Dacă se înţelege că în continuare să ne vaccinam cât mai multi şi cat mai rapid, sunt convins că lucrurile vor merge bine”, a adăugat medicul, conform sursei citate.

De altfel, rata de incidenţă în Bucureşti se menţine în trend descendent după ce sâmbătă a scăzut sub 4 cazuri la mia de locuitori. În aceste condiţii este posibil ca autoritătile să decidă ridicarea unor restricţii în Bucureşti înainte de Paşte.

Citeşte şi: Sălile de fitness şi restaurantele s-ar putea redeschide înainte de Paşte. Incidenţa COVID în Bucureşti, aproape de pragul impus de autorităţi

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum poate încasa Universitatea Craiova 2,7 milioane de euro pe drepturile tv de la UEFA în funcție de rezultatele din play-off-ul Champions League
Capital.ro
Datoria publică pune o presiune tot mai mare pe bugetul României. Avertismentul lui Petrișor Peiu: A ajuns la 1194 de miliarde de lei
Playtech.ro
Ai voie să faci grătar în spatele blocului? Locurile în care o friptură la iarbă verde se poate termina cu amendă
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Gigi Becali i-a forțat plecarea antrenorului de la FCSB, iar rivalii au jubilat: ”Acum avem mai multe șanse!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat