EXCLUSIV Ce se întâmplă cu EURO, anunțul Băncii Naționale: „Problemele fundamentale care au dus la slăbiciunea cursului se mențin”

Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, a vorbit, la România TV, despre ce se va întâmpla cu cursul valutar dacă situația politico-electorală se menține la fel și de săptămâna viitoare.
Mircea Filipescu
13 mai 2025, 14:19
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu EURO, anunțul Băncii Naționale: „Problemele fundamentale care au dus la slăbiciunea cursului se mențin”

Anunțul Băncii Naționale despre cursul valutar. Dan Suciu dezvăluie, purtătorul BNR, a explicat ce se poate întâmpla cu moneda EURO începând de săptămâna viitoare, având în vedere contextul politic.

Citește și: Alertă de gradul 0 la Guvern, este nevoie urgentă de 1,3 miliarde de euro. Misiune aproape imposibilă pentru miniştri lui Cătălin Predoiu

„Cred că vorbim mai degrabă de un palier pe care s-a așezat cursul în utlimele zile, undeva la 5,09 – 5,1. Astăzi este 5,09, deci aproape de 5,1. A fost o săptămână foarte agitată, cu ieșiri masive de capital care n-au putut fi compensate decât de intervenția Băncii Naționale, pe care o confirmăm, nu confirmăm sumele, și nici momentele, neapărat, de intervenție, dar faptul că am fost activi în piață pentru a găsi această zonă de echilibru evident confirmă.

E un echilibru probabil care se va menține în această săptămână, dacă nu apar lucruri spectaculoase, dar, evident, problemele fundamentale care au dus la slăbiciunea cursului se mențin și probabil vor reveni în actualitate de săptămâna viitoare, pentru că aceste probleme sunt legate de deficitele pe care le înregistrează România, de faptul că avem un guvern… sau nu avem un guvern care să ofere deocamdată nicio soluție în privința reluării fluxurilor de capital și a investițiilor și a fondurilor europene și sunt semnale serioase întrebare în legătură cu evoluția politico-electorală a României care descurajează investițiile în acest moment. Dacă vom avea răspunsul la acestea în cursul săptămânii viitoare, mai există șanse să rămânem pe un curs la fel de stabil ca în această perioadă”, a decarat Dan Suciu, purător de cuvânt al Băncii Naționale, pentru România TV.

Citește și: Expert în economie explică de ce a crescut euro la cursul BNR: „Leul a fost supraapreciat”. Ce trebuie să ştie românii cu valută „la saltea”

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Crima din Cosmopolis, inspirație pentru un bucureștean certat cu iubita. Mesaje macabre cu Teodora de la Insula Iubirii: ”Te ajunge din urmă”
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu: Îl așteptăm să ne confirme că acceptă. Vom depune moțiune de cenzură
Playtech.ro
Este legală camera de bord prin Bulgaria şi Grecia? Dilema românilor care pleacă în vacanţă?
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Raportul Departamentului de Stat al SUA nu critică CCR. Cum s-a declanșat o nouă campanie de dezinformare
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Când începe școala în 2025. Ministerul Educației a anunțat data la care elevii revin în bănci
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Și-au spus ADIO după 13 ani de căsnicie
iamsport.ro
Trei cluburi în 24 de ore! Adi Mutu a venit la București să semneze cu Steaua, dar Ioan Becali avea alte planuri: "Așa a fost"
MediaFlux
Taxă de 25 de lei pe colete! Lovitură pentru românii care comandă de pe Temu și Shein
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Grevă generală în România, din septembrie? Sindicatele amenință cu blocaj total: „Căderea actualului Guvern”