Alai de ţigani, gest sfidător în faţa poliţiştilor de la rutieră. Petrecăreţii şi-au expus bolizii de lux

Tupeu fără margini al ţiganilor din Timişoara. Aflaţi într-un alai de nuntă, ei au trecut cu maşinile pe roşu chiar sub ochii poliţiştilor care-i însoţeau pentru a se asigura că nu blochează traficul. Chiar înainte de nuntă, romii s-au ales cu amenzi şi permise suspendate.
Filip Stan
29 iul. 2015, 14:44
Alai de ţigani, gest sfidător în faţa poliţiştilor de la rutieră. Petrecăreţii şi-au expus bolizii de lux

Ferrari, Porsche, Mercedes, Bentley sau BMW decapotabil, acestea au fost doar câteva dintre maşinile de lux pe care romii din Timiosoara le-au scos miercuri, după orele prânzului, la plimbare prin oraş, cu ocazia unei nunţi.

Alaiul de nuntă s-a format într-un cartier din Timişoara şi a traversat tot oraşul pentru a ajunge la restaurantul de la periferie. Pentru a nu bloca traficul, romii au fost escortaţi de poliţie. Potrivit România TV, sub privirile oamenilor legii, romii au trecut de mai multe ori pe culoarea roşie şi au depăşit coloanele de maşini formate la semafor.

Drept urmare, înainte de a împărţi bani la lăutari, romii şi-au plătit amenzile şi au predat carnetele de conducere. Pentru a evita obişnuitele altercaţii, poliţiştii de la rutieră au chemat şi mascaţii.

Vezi şi: Ţiganii români îşi mută nunţile opulente în Europa VIDEO

Politistii au aplicat patru sanctiuni contraventionale in valoare de 1.680 de lei si retinerea permiselor de conducere.

Pentru a evita blocarea traficului, primăria a decis în urmă cu două săptămâni, ca petrecăreţii să fie escortaţi de poliţie. Nunţile şi botezurile ţigăneşti au creat de multe ori astfel de probleme în toate oraşele ţării. Celebre au fost şi imaginile de vara trecută din Lugoj când centrul oraşului a fost blocat de o caleaşcă urmată de maşinile de lux.

Vezi şi: Ţiganii din Sinteşti, cauţiune de peste UN MILION DE EURO pentru libertate

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, Vozinha, porecla portarului din Capul Verde care a anihilat Spania la Cupa Mondială
Capital.ro
 Una dintre cele mai puternice economii din lume majorează dobânda-cheie la cel mai ridicat nivel din 1995
Playtech.ro
Problema din locuință care a generat mii de dosare de daună. Mulți români s-au trezit cu pagube neașteptate
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece