Alţi 4 ROMÂNI infectaţi cu CORONAVIRUS AU MURIT în străinătate

86 de cetățeni români aflaţi în afara graniţelor ţării au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus). Cei mai mulţi sunt în Italia şi Franţa. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 16 cetățeni români aflați în străinătate au murit, a anunţat Grupul pentru Comunicare Strategică.
Romania TV
30 mart. 2020, 09:40
Alţi 4 ROMÂNI infectaţi cu CORONAVIRUS AU MURIT în străinătate

„În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, până în prezent, 86 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 52 în Italia, 12 în Franța, 6 în Germania, 6 în Spania, 2 în Namibia, 2 în Indonezia, și câte unul în Tunisia, Irlanda, Marea Britanie, Luxemburg, Belgia și SUA. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 16 cetățeni români aflați în străinătate, 9 în Italia, 4 în Franța, unul în Germania, unul în Spania și unul în Marea Britanie, au decedat”, a anunţat Grupul pentru Comunicare Strategică.

Şapte persoane din cadrul Ambasadei României în Paris, confirmate pozitiv cu COVID-19

 

Situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 29 martie 2020, au fost raportate 331.122 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania și Regatul Unit.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI
VINDECAŢI*

Italia 92.472 (+5.974) /10.023 (+887) / 13.030 (+646)
Spania 72.248 (+8.189)/ 5.690 (+832) / 14.709 (+2.424)
Franţa 37.575 (+4.611)/ 2.314 (+319)/ 7.226 (+1.502)
Germania 52.547 (+3.965)/ 389 (+64) / 9.211 (+730)
Regatul Unit 17.089 (+2.546)/ 1.019 (+260) / 151

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 29 MARTIE 2020

CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI
VINDECAȚI*

657.140 (+65.169) / 30.451 (+3.461) / 152.032 (+11.807)

*conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE –

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, întâlnire cu președintele lui Gaziantep! Ce se întâmplă cu antrenorul român, după ce a amenințat cu plecarea de la echipă
Capital.ro
Tăierile de salarii din ANRE, ASF și ANCOM ajung pe masa Comisiei Europene
Playtech.ro
Cum ajunge ANAF să verifice averea unei persoane. Diferențele dintre venituri și cheltuieli care pot ridica semne de întrebare
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ștefan este tânărul șofer de TIR care și-a pierdut viața pe o autostradă din Cehia, alături de un coleg de breaslă: „Vei rămâne mereu în inimile noastre”
iamsport.ro
”Finanțarea este oprită!”. Clubul de tradiție din fotbalul românesc, într-o situație critică
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți