ANGLIA RUSIA: 1-1. Primul derby de la Euro 2016, decis în prelungiri. Violenţe pe străzi şi în tribune

Reprezentativa Angliei a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, sâmbătă, la Marsilia, în compania selecţionatei Rusiei, în grupa B de la Euro-2016.

11 iun. 2016, 17:07

ANGLIA RUSIA 1-1, final de meci

Pentru Anglia a marcat Eric Dier, în minutul 73, iar pentru Rusia a înscris Denis Gluşakov, în minutul 90+2 .

Anglia: Hart – Walker, Smalling, Cahill, Rose – Rooney (Wilshere ’78), Dier, Alli – Lallana, Kane, Sterling (Milner ’87). Selecţioner: Roy Hodgson

Rusia:  Akinfeev – Smolnikov, Ignaşevici, Berezuţki, Schennikov – Neudstadter (Gluşakov ’80), Golovin (Şirokov ’78) –  Smolov (Malaev ’85), Şatov, Kokorin  – Dziuba. Selecţioner: Leonid Sluţki

În primul meci al grupei B, Ţara Galilor a învins Slovacia, scor 2-1.

Min. 90: Berezutski aduce egalarea nesperată pentru Rusia în prelungiri, bătaie în tribune

MIN. 74: Dier, gol din lovitură liberă uşor acordată de la marginea careului

Min. 45: Anglia-Rusia 0-0 la pauză, după un meci spectaculos, dominat de englezi, dar şi cu ocazii ale ruşilor.

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Echipe de start:

ANGLIA: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Dier, Alli – Lallana, Rooney, Sterling – Kane

RUSIA: Akinfeev – Smolnikov, V. Berezutski, Ignashevich, Schennikov – Neustadter, Golovin – Smolov, Shatov, Kokorin – Dzyuba

Confruntări violente la Marsilia

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO

Albania – Elveţia 0-1 (Schar 5)

• Albania: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Kukeli, T. Xhaka (Kace 61), Roshi (Cikalleshi 73), Abrashi, Lenjani – Sadiku (Gashi 82)
  • Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez, Behrami, Dzemaili, G. Xhaka, Shaqiri, Seferovic, Mehmedi (Embolo 62)

Ţara Galilor – Slovacia 2-1 (Bale 10, Robson-Kanu 81 / Duda 61)

• Ţara Galilor: Ward – Chester, A. Williams, Davies,  – Gunter,, Allen, Ramsey (Richards 89), Edwards (Ledley 69), Taylor  – J. Williams (Robson-Kanu 71), Bale
  • Slovacia: Kozáčik – Pekarik, Škrtel, Durica, Svento –  Mak, Kucka, Hrošovskÿ (Duda 60), Hamšik, Weiss (Stoch 83) – Duriš (Nemec 60)

Anglia – Rusia, de la 22:00

• Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Dier, Alli – Lallana, Rooney, Sterling – Kane
  • Rusia: Akinfeev – Smolnikov, V. Berezutski, Ignashevich, Schennikov – Neustadter, Golovin – Smolov, Shatov, Kokorin – Dzyuba

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Este cea mai bună perioadă de a visa pentru englezi. Au ei acel mod aparte de a trăi fotbalul, iar apropierea unui turneu final îi face mereu să spere.

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Vorbesc tot timpul despre celebra generație din ’66 și le atribuie jucătorilor nou apăruți rolul de urmași. Dar, în ciuda optimismului afişat, rareori reușesc să treacă măcar de faza grupelor. Au ei acea predispoziție de a fi mereu în fruntea listei cînd vine vorba de dezamăgirile turneelor.

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: „Trebuie să învățăm să fim mai șmecheri. Noi știm că trebuie să luptăm în fiecare clipă din meci, în timp ce adversarii de pe continent știu să profite de momentele cheie ale meciurilor”, așa a localizat insularul Eric Dier problema. Băiatul (are doar 22 de ani) știe ce vorbește, e crescut de portughezi.

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Iar noua generație a fotbalului englez pare gata să iasă de pe lista dezamăgirilor și să își ia porția de glorie. Meciul contra Rusiei ar fi primul pas dintr-un drum care se anunță mai lung decît de obicei. Aceasta ar putea fi vara lor. Vara leilor.

Pe scurt despre cele două combatate:

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: * Anglia a ajuns la Euro 2016 după un parcurs de excepție în preliminarii: victorii pe linie în cele 10 meciuri!
ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: * Anglia și Rusia s-au întîlnit în preliminariile pentru Euro 2008 și și-au împărțit punctele, cu victorii „acasă” pentru ambele. Rusia a cîștigat cu 2-1, iar britanicii cu 3-0

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: * Daniel Sturridge nu este în cea mai bună formă fizică. Nu s-a putut antrena înainte de Euro, din cauza unei accidentări

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: * Ambele echipe se bazează pe jucătorii din propriile campionate. Toți jucătorii Angliei vin din Premier League, în timp ce Rusia are un singur „stranier”, pe Roman Neustadter, de la Schalke 04

05.06.2016 Serbia – Rusia 1-1

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Anglia – Rusia se întâlnesc în această seară, la Marsillia, pe „Stade Velodrome”, într- o confruntare din cadrul Grupei B.

Meciul are cod roșu de alertă în ceea ce privește riscul unui potențial act de terorism, ținând cont că ambele națiuni sunt implicate în lupta contra Statului Islamic. Pe teren se vor afla față în față două formații cu foame de performanță. Atât englezii cât și rușii au avut evoluții mediocre la Campionatul Mondial din Brazilia și n-au trecut de faza grupelor. Așa că la turneul european vor să se reabiliteze în ochii suporterilor.

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Rusia are în palmares un European, câștigat la prima ediție, în 1960, în timp ce englezii n-au cunoscut gustul victoriei. Roy Hodgson, selecționerul naționalei Albionului, se va baza în „unsprezecele” de start pe Jamie Vardy și Harry Kane, revelațiile sezonului din Premier League.

Primul jucător a câștigat titlul cu Leicester, în timp ce al doilea a încheiat campionatul pe poziția a 3-a cu Tottenham. Sub semnul întrebării stă titularizarea lui Wayne Rooney, care ar putea sări din schema imaginată de Hodgson. Rusia lui Leonid Slutski are un lot format doar din jucători autohtoni și va încerca să repete evoluțiile de la Euro 2008, atunci când a ajuns până în semifinale, și a scos la lumină fotbaliști ca Andrei Arshavin sau Roman Pavlyuchenko.

ANGLIA RUSIA LIVE VIDEO DOLCE SPORT ONLINE LA EURO 2016: Poliţiştii francezi au de lucru la Marsilia, unde se va juca sâmbătă seara partida Anglia – Rusia, din grupa B. Partida de fotbal este considerată una cu risc maxim în special din cauza suporterilor celor două formaţii. Poliţiştii au intervenit cu gaze lacrimogene pentru a despărţi două grupuri de fani care s-au încăierat în Vechiul Port al Marsiliei.

Citeşte şi EURO 2016. Leul de mare Watson a făcut prima predicţie. Ce a pronosticat pentru Franţa-România VIDEO

Citeşte şi ROMÂNIA-FRANŢA EURO 2016. Didier Deschamps: Ne-am pregătit doi ani pentru meciul cu România

Citeşte şi EURO 2016. Programul complet al meciurilor şi al transmisiilor tv. Când joacă România

Citeşte şi Matematicienii ştiu câştigătoarea EURO 2016. Cine va fi campioana Europei, conform calculelor

Englezii, care au provocat scandal încă de joi seară, au calmi în cursul zilei. După-amiază, s-au întâlmnit cu un grup de suporteri ruşi şi spiritele s-au încins. Iar când au intervenit poliţiştii, cele două grupuri au început să atunce cu sticlele de bere în forţele de ordine, care au rispostat gaze lacrimogene. Purtătorul de cuvânt al Poliţiei din Marsilia a declarat că nu au avut loc incidente majore. Preventiv, la începerea scandalului, comercianţii din zonă au închis magazinele şi au strâns mobilierul de pe terase.

Programul EURO 2016:

Vineri, 10 iunie
ora 22.00 (St-Denis): Franţa – România – Grupa A (Dolce Sport şi PRO TV)

Sâmbătă, 11 iunie
ora 16.00 (Lens): Albania – Elveţia – Grupa A (Dolce Sport)
ora 19.00 (Bordeaux): Ţara Galilor – Slovacia – Grupa B (Dolce Sport)
ora 22.00 (Marseille): Anglia – Rusia – Grupa B (Dolce Sport şi PRO TV)

Duminică, 12 iunie
ora 16.00 (Paris): Turcia – Croaţia – Grupa D (Dolce Sport)
ora 19.00 (Nice): Polonia – Irlanda de Nord – Grupa C (Dolce Sport)
ora 22.00 (Lille): Germania – Ucraina – Grupa C (Dolce Sport şi PRO TV)

Luni, 13 iunie
ora 16.00 (Toulouse): Spania – Cehia – Grupa D (Dolce Sport)
ora 19.00 (St-Denis): Irlanda – Suedia – Grupa E (Dolce Sport)
ora 22.00 (Lyon): Belgia – Italia – Grupa E (Dolce Sport şi PRO TV)

Marţi, 14 iunie
ora 19.00 (Bordeaux): Austria – Ungaria – Grupa F (Dolce Sport)
ora 22.00 (St-Etienne): Portugalia – Islanda – Grupa F (Dolce Sport şi PRO TV)

Miercuri, 15 iunie
ora 16.00 (Lille): Rusia – Slovacia – Grupa B (Dolce Sport)
ora 19.00 (Paris): România – Elveţia – Grupa A (Dolce Sport şi PRO TV)
ora 22.00 (Marseille): Franţa -Albania – Grupa A (Dolce Sport)

Joi, 16 iunie
ora 16.00 (Lens): Anglia – Ţara Galilor – Grupa B (Dolce Sport)
ora 19.00 (Lyon): Ucraina – Irlanda de Nord – Grupa C (Dolce Sport)
ora 22.00 (St-Denis): Germania -Polonia – Grupa C (Dolce Sport şi PRO TV)

Vineri, 17 iunie
ora 16.00 (Toulouse): Italia – Suedia – Grupa E (Dolce Sport)
ora 19.00 (St-Etienne): Cehia – Croaţia – Grupa D (Dolce Sport)
ora 22.00 (Nice): Spania – Turcia – Grupa D (Dolce Sport şi PRO TV)

Sâmbătă, 18 iunie
ora 16.00 (Bordeaux): Belgia – Irlanda – Grupa E (Dolce Sport)
ora 19.00 (Marseille): Islanda – Ungaria – Grupa F (Dolce Sport)
ora 22.00 (Paris): Portugalia – Austria – Grupa F (Dolce Sport şi PRO TV)

Duminică, 19 iunie
ora 22.00 (Lille): Elveţia – Franţa – Grupa A (Dolce Sport)
ora 22.00 (Lyon): România – Albania – Grupa A (Dolce Sport şi PRO TV)

Luni, 20 iunie
ora 22.00 (St-Etienne): Slovacia – Anglia – Grupa B (Dolce Sport şi PRO TV)
ora 22.00 (Toulouse): Rusia – Ţara Galilor – Grupa B (Dolce Sport)

Marţi, 21 iunie
ora 19.00 (Paris): Irlanda de Nord – Germania – Grupa C (Dolce Sport)
ora 19.00 (Marseille): Ucraina – Polonia – Grupa C (Dolce Sport)
ora 22.00 (Bordeaux): Croaţia – Spania – Grupa D (Dolce Sport)
ora 22.00 (Lens): Cehia – Turcia – Grupa D (Dolce Sport)

Miercuri, 22 iunie
ora 19.00 (Lyon): Ungaria – Portugalia – Grupa F (Dolce Sport)
ora 19.00 (St-Denis): Islanda – Austria – Grupa F (Dolce Sport)
ora 22.00 (Nice): Suedia – Belgia – Grupa E (Dolce Sport)
ora 22.00 (Lille): Italia – Irlanda – Grupa E (Dolce Sport)

Optimi de finală:

Sâmbătă, 25 iunie
ora 16.00 (St-Etienne): Locul 2 Grupa A – Locul 2 Grupa C -> Meci 1 (Dolce Sport)
ora 19.00 (Paris): Locul 1 Grupa B – Locul 3 A/C/D -> Meci 2 (Dolce Sport)
ora 22.00 (Lens): Locul 1 Grupa D – Locul 3 B/E/F -> Meci 3 (Dolce Sport şi PRO TV)

Duminică, 26 iunie
ora 16.00 (Lyon): Locul 1 Grupa A – Locul 3 C/D/E -> Meci 4 (Dolce Sport)
ora 19.00 (Lille): Locul 1 Grupa C – Locul 3 A/B/F -> Meci 5 (Dolce Sport)
ora 22.00 (Toulouse): Locul 1 Grupa F – Locul 2  Grupa E -> Meci 6 (Dolce Sport şi PRO TV)

Luni, 27 iunie
ora 19.00 (St-Denis): Locul 1Grupa E – Locul 2 Grupa D -> Meci 7 (Dolce Sport)
ora 22.00 (Nice): Locul 2 Grupa B – Locul 2 Grupa F -> Meci 8 (Dolce Sport şi PRO TV)

Sferturi de finală:

Joi, 30 iunie
ora 22.00 (Marseille): Câştigătoare meci 1 – Câştigătoare meci 3 -> Sfertul 1 (Dolce Sport şi PRO TV)

Vineri, 1 iulie
ora 22.00 (Lille): Câştigătoare meci 2 – Câştigătoare meci 6 -> Sfertul 2 (Dolce Sport şi PRO TV)

Sâmbătă, 2 iulie
ora 22.00 (Bordeaux): Câştigătoare meci 5 – Câştigătoare meci 7 -> Sfertul 3 (Dolce Sport şi PRO TV)

Duminică, 3 iulie
ora 22.00 (St-Denis): Câştigătoare meci 4 – Câştigătoare meci 8 -> Sfertul 4 (Dolce Sport şi PRO TV)

Semifinale:

Miercuri, 6 iulie
ora 22.00 (Lyon): Câştigătoare sfert 1 – Câştigătoare sfert 2 -> Semifinala 1 (Dolce Sport şi PRO TV)

Joi, 7 iulie
Ora 22.00 (Marseille): Câştigătoare sfert 3 – Câştigătoare sfert 4 -> Semifinala 2 (Dolce Sport şi PRO TV)

Finala:

Duminică, 10 iulie
ora 22.00 (St-Denis): Câştigătoare Semifinala 1 – Câştigătoare Semifinala 2 (Dolce Sport şi PRO TV).