Un politician a MURIT în accidentul din Vrancea. Aurel Proca voia să candideze la alegerile pentru Primărie

E doliu în PMP! Aurel Proca, un consilier local în comuna Vizantea Livezi, a murit  în urma accidentului cumplit care a avut loc marţi dimineaţă în judeţul Vrancea. Bărbatul de 58 de ani se afla la volanul microbuzului care a pătruns pe contrasens. Cea de-a doua victimă avea 70 de ani şi conducea maşina lovită frontal de microbuz.
Romania TV
16 iun. 2020, 07:29
Un politician a MURIT în accidentul din Vrancea. Aurel Proca voia să candideze la alegerile pentru Primărie

Primăria Vizantea Livezi este în doliu, după ce consilierul local Aurel Proca a murit în accidentul care a avut loc marţi dimineaţă pe DN2D. 

Accident grav în Vrancea. Două persoane au MURIT, iar alte 11 sunt rănite. A fost activat planul ROȘU de intervenție VIDEO

Politicianul se afla la volanul unui microbuz care făcea curse regulate între Vizantea Livezi și Focșani. Conform polițiștilor, Aurel Proca a pierdut controlul volanului și a intrat pe contrasens unde a lovit frontal un autoturism, scrie Jurnal de Vrancea.

Impactul a fost atât de puternic încât microbuzul s-a răsturnat pe carosabil, iar maşina a fost proiectată în afara drumului.

Consilierul local Aurel Proca a murit. Voia să candideze la Primărie

În vârstă de 58 de ani, Aurel Proca a fost ales consilier local în 2016 pe listele UNPR. Ulterior, el s-a înscris în Partidul Mișcarea Populară. 

Aurel Proca urma să candideze la funcția de primar al comunei Vizantea Livezi, la alegerile locale din acest an

„Nu îmi vine să cred! Era un om bun și respectat de cei din jur. Urma să fie candidatul nostru la Primăria Vizantea-Livezi. Am fost șocat de vestea primită! Dumnezeu să-l ierte!”, a declarat Sorin Hornea, președintele PMP Vrancea, conform sursei citate.

Potrivit reprezentanţilor Poliţiei Vrancea, în accidentul produs pe DN2D, la Km 27, a murit şi şoferul de 70 de ani al autoturismului lovit frontal de microbuz. Alte 11 au fost rănite în urma accidentului din Vrancea.

Autorităţile judeţene au activat Planul roşu de intervenţie, iar traficul auto a fost blocat aproximativ două ore pentru a permite salvatorilor să intervină.

VIDEO FOTO Imagini incredibile cu râul Cerna şi Olteţ, blocate de pet-uri, crengi şi gunoaie

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Situația disperată în care se află soția lui Florinel Coman, fostul jucător de la FCSB. Ioana a rămas blocată în Qatar
Capital.ro
UE pune restricții la plățile în numerar: limită de plată și verificarea identității. Se aplică în statele membre din 2027
Playtech.ro
Cum funcționează metoda „firul invizibil” la bancomate. Hoții îți pot afla PIN-ul în câteva secunde
Adevarul
„Judecați-l ca pe un criminal de război”. Un loialist al regimului lui Putin, răbufnire rară în mediul online
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
Se ia în calcul uciderea lui Putin. Măsuri extreme au fost luate pentru siguranța președintelui rus
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj