Bilanţ coronavirus 24 august. Aproape 800 de cazuri noi COVID-19 şi peste 200 pacienţi la ATI

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat marţi aproape 800 de cazuri noi de infectare cu virusul SARS-COV 2 în ultimele 24 de ore în România. Este cel mai mare număr de infectări cu noul coronavirus din 14 mai. La ATI sunt 205 internaţi de pacienţi cu forme grave de COVID-19.
Alina Andrei
24 aug. 2021, 13:01
Bilanţ coronavirus 24 august. Aproape 800 de cazuri noi COVID-19 şi peste 200 pacienţi la ATI

Bilanţ coronavirus 24 august. Până astăzi, 24 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.092.122 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.052.478 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 782 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Citeşte şi: Alexandru Rafila dă vina pe guvernanți pentru evoluția pandemiei: Se datorează abordărilor politice şi politicianiste. Există o paralizie decizională în această perioadă

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 137 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.476. Dintre acestea, 205 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.996.339 de teste RT-PCR și 2.249.366 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.418 teste RT-PCR (6.838 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.580 la cerere) și 24.707 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 4.272 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.523 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.391 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

 

Bilanţ coronavirus 24 august. 14 decese COVID-19 în 24 de ore

Până astăzi, 34.439 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.08.2021 (10:00) – 24.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (8 bărbați și 6 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Alba, Bacău, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Mureș, Suceava, Timiș, Vrancea.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 la categoria peste 80 de ani.

13 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități

Citeşte şi: Raed Arafat anunţă iar restricţii: „Nu vom aştepta 6 la mie, ca la şcoli”. Unde vor avea INTERZIS nevaccinaţii

 

Managerul Spitalului Victor Babeş din Bucureşti, avertisment terifiant despre COVID-19

Dr. Simin Aysel Florescu, managerul Spitalului Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale ”Victor Babeș” din Bucureşti, a declarat că medicii sunt „stupefiaţi” de faptul că oameni care „nu aveau niciun fel de boli” au murit cu zile pentru că nu erau vaccinaţi împotriva COVID-19.

„Nu aveau niciun fel de boli, erau oameni sănătoși, care au murit cu zile pentru că nu erau vaccinați și au venit la spital foarte târziu, cam a zecea zi de la debut, ceea ce a făcut sarcina noastră foarte grea.

De ce suntem puși în situația de a explica unor familii tinere că nu le mai putem salva soții, tații?”, a afirmat dr. Simin Florescu, luni seara, la Antena 3.

Mai mult, managerul Spitalului „Victor Babeş” din Bucureşti a avertizat că valul patru al pandemiei COVID-19 vine cu o tulpină mutantă care provoacă infecţii mult mai grave decât înainte. În alte ţări au fost raportate cazuri mai grave la copii.

„Avem armele cu care să luptăm, de ce nu le folosim? Asta e stupefacția noastră: de ce nu se vaccinează? De ce suntem puși în situația de a explica unor familii tinere că nu le mai putem salva soții, tații?

Acești oameni au fost oameni fără niciun fel de probleme, din familii cu tot ce le trebuie, se plimbaseră prin țări străine, mulți veneau de la mare, acolo începuse drama”, a explicat dr. Simin Aysel Florescu, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Vreme va pune mari probleme în România. Cum va fi în turul 2 al alegerilor
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine trebuie să completeze Declarația unică 2025. Ce amenzi riști dacă nu depui formularul până la această dată
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în familia muzicii populare românești. Va rămâne mereu în amintirea românilor. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
O nouă epidemie gravă în Europa. Un virus dispărut de 50 de ani
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele