BNR menţine dobânda cheie la 1,75% pe an

Banca Națională a României a decis menținerea dobânzii de politică monetară la nivelul actual de 1,75% pe an, se arată într-un comunicat al instituţiei.
Romania TV
04 aug. 2015, 09:52
BNR menţine dobânda cheie la 1,75% pe an

BNR anunţă, într-un comunicat publicat marţi, că în şedinţa din 4 august 2015, Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României a hotărât următoarele:

– Menținerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,75 la sută pe an;
– Gestionarea adecvată a lichidităţii din sistemul bancar;
– Păstrarea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii aplicabile pasivelor în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.

CA al BNR a analizat şi aprobat Raportul trimestrial asupra inflaţiei, document care va fi prezentat publicului într-o conferinţă de presă organizată în data de 6 august 2015.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
De la Rapid – CFR Cluj, direct în Europa! Ce meci arbitrează „talismanul” giuleștenilor și unde a fost delegat Marian Barbu de UEFA după U Craiova – Petrolul
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Românii ar putea ieși mai târziu din câmpul muncii. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât timp trebuie să păstrezi boarding pass-ul după vacanță și de ce este important
Adevarul
Clasamentul serviciilor de informații din Europa, în funcție de performanță. Pe ce loc se s-a clasat România?
wowbiz.ro
Petrișor Ruge, mesaj emoționant după despărțirea profesională de Andreea Bălan. Ce le-a transmis fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Motociclist cuprins de foc, în județul Cluj. Bărbatul și-a pierdut viața pe loc, după ce a fost izbit de un TIR
iamsport.ro
Victor Becali, convins! Cine a fost ”cel mai mare antrenor român” din istorie: ”E o diferență între el și cel mai bun”
MediaFlux
Cele patru zodii care vor fi lovite de noroc în prima săptămână din august 2026
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România