COVID-19. Un medic din Filiaşi a fost infectat cu coronavirus. Acesta a testat bărbatul care a fost primul deces din România

Un medic de la Spitalul Filişanilor a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. Acesta a fost internat la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase „Victor Babeș" din Craiova.
Romania TV
01 apr. 2020, 16:10
COVID-19. Un medic din Filiaşi a fost infectat cu coronavirus. Acesta a testat bărbatul care a fost primul deces din România

Informația a fost confirmată de primarul din localitate, Costeluș Gheorghe Ilie. Este vorba chiar de medicul care a solicitat conducerii spitalului să fie testat pacientul confirmat ulterior cu noul coronavirus și primul caz de deces din România.

Conform spuselor primarului din Filiași, medicul a făcut temperatură și s-a prezentat la spitalul Victor Babeș din Craiova, unde a fost internat. „I-au făcut test și a ieșit pozitiv.” Doctorul se afla în autoizolare.

Celelalte cadre medicale care au intrat în contact cu pacientul infectat, internat în data de 15 martie la Compartimentul de Primiri Urgențe (CPU) din Filiași nu au fost retestate, spune primarul. Conform procedurii, pentru a avea certitudinea neinfectării, persoanele ar trebui să fie testate de două ori. Deși testele inițiale au ieșit negative, la retestare ar fi posibil să apară un rezultat pozitiv.

Citeşte şi: COVID-19. Italia a înregistrat cu peste 100 de morţi mai puţin decât marţi. Ţara pare să fi depăşit vârful pandemiei

„S-a modificat metodologia și DSP spune că nu se încadrează în procedura pentru testare. Acum stau în autoizolare. Noi am cerut la DSP să le facă din nou teste. Deocamdată nu au simptome, dar este foarte importantă retestarea. Este personal din Centrul de Primiri Urgențe, nu vrem să ne trezim că îi îmbolnăvesc pe colegi sau pe pacienți. Dacă DSP nu are fundament pentru retestare, noi am dat o hotărâre de consiliu local pentru a pune la dispoziția spitalului o sumă pentru a achita testarea cadrelor la o clinică privată”, menționează primarul.

Primul bărbat a fost confirmat cu coronavirus pe 18 martie și era internat la Spitalul de Boli Infecțioase din Craiova, unde fusese transferat din Filiași. „Este vorba de pacientul în vârstă de 67 de ani confirmat cu COVID-19 pe 18.03.2020 la UPU din cadrul Spitalului Filiași și transferat în aceeași dată la SCBI Craiova. Pacientul avea afecțiuni preexistente foarte grave, patologie neoplazică în stadiu terminal (cancer)”, a transmis duminică dimineață Grupul de Comunicare Strategică.

 

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?