Cutremur puternic în Grecia, pe insula preferată a românilor. Ce magnitudine a avut seismul

Destinația de vară preferată a românilor a fost lovită de un cutremur puternic. Seismul a avut loc la ora 10:49:30 (ora locală a României).
Alina Costache
13 aug. 2023, 13:57
Cutremur puternic în Grecia, pe insula preferată a românilor. Ce magnitudine a avut seismul

Un cutremur puternic s-a produs, duminică dimineață, pe o insulă preferată a turiștilor români. A avut loc la ora 10:49:30 (ora locală a României) s-a produs pe insula Creta din Grecia. Seismul a înregistrat magnitudinea de 4,8 grade pe scara Richter și s-a produs la adâncimea de 11,1 kilometri.

Cutremurul de pe insula din Grecia s-a produs la 72 de kilometri sud-vest de Chania.

Când a avut loc ultimul cutremur din Creta

Un cutremur cu magnitudinea de 4,7 a zguduit regiunea Palekastro din insula Creta, Grecia, în data de 3 august. Conform datelor de la emsc-csem.org, cutremurul a avut loc la ora 02:18 și a avut epicentrul la o adâncime de 24 de kilometri.

Citește și Ce a descoperit o româncă pe nota de plată pe care a primit-o la o tavernă din Grecia. Ce taxă suplimentară a fost nevoită să plătească: „Schimbați destinația!”

Centrul seismic a fost localizat la 139 de kilometri est-sud-est de orașul Irákleion și la 68 de kilometri sud-est de localitatea Sitia.

Din fericire, seismul nu a cauzat pagube materiale pe niciuna dintre insulele apropiate, care găzduiesc în prezent sute de mii de turiști din toate colțurile lumii.

Vacanță gratuită pentru români în Grecia. Măsura luată de autorități în contextul incendiilor

Și alte incidente au avut loc în Grecia în această vară. Mulți turiști și-au văzut concediile ruinate din cauza incendiilor.

Tocmai de aceea, autoritățile din Grecia au anunțat că oferă un sejur gratuit timp de o săptămână în 2024 în Rhodos turiştilor a căror vacanţă a fost întreruptă de incendiile de pe insulă în iulie, distrugând case şi hoteluri şi forţând evacuarea a mii de oameni.

Citește și Au mâncat pe săturate, iar la final nota de plată i-a lăsat cu gura căscată! Câți bani au lăsat doi turiști români la o tavernă din Grecia

„Pentru toți cei a căror vacanță a fost întreruptă ca urmare a incendiilor de vegetație, guvernul elen, în cooperare cu autoritățile locale, va oferi o săptămână de vacanță gratuită pe Rhodos, primăvara viitoare, toamna următoare, astfel încât să ne asigurăm că se vor întoarce pe insulă și se vor bucura de frumusețea ei naturală”, a anunțat Mitsotakis.

Incendiul a avut loc în data de 18 iulie, în Rhodos, și din cauza vântului puternic s-a extins pe coasta de est și de sud. A fost cea mai mare evacuare întreprinsă vreodată în Grecia.

Peste 20.000 de turiști și localnici au fost forțați să părăsească hotelurile de pe litoral și casele. Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis a declarat, miercuri, pentru ITV britanic, că incendiul a afectat 15% din Rhodos, dar în ciuda faptului situația „a revenit la normal” acum, autoritățile „înțeleg că a creat unele inconveniente pentru vizitatori”.

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil