Dacia Lodgy, printre vedetele Salonului Auto de la Geneva

Companiile auto vor prezenta în martie la salonul auto de la Geneva circa 140 de autovehicule în premieră mondială sau europeană, a anunţat, marţi, directorul general al salonului, Andre Hefti, citat de AFP.
Romania TV
21 feb. 2012, 13:43
Dacia Lodgy, printre vedetele Salonului Auto de la Geneva

Evenimentul, programat pentru 8 -18 martie, ar putea atrage 700.000 de vizitatori.

Printre modelele aşteptate la salon se numără noul Audi A3, noul Porsche Boxster, Dacia Lodgy, Fiat 500 L, o maşină construită pe şasiul Punto, autovehiculul electric Renault Zoe şi Ferrari California.

„Vor fi prezenţi 260 de expozanţi din 30 de ţări, reprezentând 700 de branduri. Geneva poate nu este cel mai mare salon auto, dar este printre cele mai eficiente în privinţa construirii imaginii”, a declarat Hefti.

Trofeul Maşina Anului, care există de peste 40 de ani, va fi acordat pe 5 martie la Geneva, înainte de deschiderea salonului. Un juriu format din 59 de jurnalişti va selecta cea mai bună maşină dintre modelele cu vânzări de minim 5.000 de exemplare în cel puţin trei ţări.

Anul trecut, trofeul a fost câştigat pentru prima dată de o maşină electrică, Nissan Leaf.

În acest an, au fost aleşi şapte finalişti, Citroen DS5, Fiat Panda, Toyota Yaris, Ford Focus, Opel Ampera, Range Rover Evoque şi Volkswagen Up.

Dacia Lodgy

Automobile Dacia va lansa Lodgy în România în luna iunie, iar modelul furgon după vacanţa de vară, ambele modele urmând să fie produse la fabrica Renault din Maroc.

Dacia Lodgy
are o lungime de 4,5 metri şi oferă un volum considerabil al portbagajului, inclusiv în varianta cu 7 locuri. De asemenea, Lodgy are 3 rânduri de scaune.

Lodgy se anunţă cu atât mai „interesantă” cu cât va fi cea mai mare şi mai spaţioasă Dacia din istorie (4,50 lungime, faţă de 4,31 m Duster şi 4,47 Logan MCV), va avea un preţ de sub 10.000 de euro, aşa cum spune presa franceză, devenind cea mai ieftină maşină din clasa ei. Ca preţ, monovolumul se va situa în gama Dacia între Logan şi Duster, oferind mai mult spaţiu decât Logan şi Duster, un preţ mai mare în comparaţie cu berlina, dar mai mic faţă de SUV.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, imagini de senzație pentru o revistă de renume. Pictorialul incendiar care i-a cucerit pe bărbați
Capital.ro
Cele 5 culori din talonul de pensie. Detaliul ignorat de pensionari. Ghid complet de la Casa de Pensii
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi