Dacia scumpeşte maşinile de la o lună la alta. Cât a ajuns să coste modelul Spring

Dacia vine cu noi scumpiri luna aceasta. Modelul Spring, maşina electrică produsă în China, s-a scumpit, din nou, după ce în luna mai preţul crescuse cu 600 de euro.
Filip Stan
21 iun. 2022, 15:49
Dacia scumpeşte maşinile de la o lună la alta. Cât a ajuns să coste modelul Spring

Dacia scumpeşte maşinile de la o lună la alta. Modelul Spring a ajuns să coste 21.400 de euro. Preţul a crescut cu 500 de euro într-o lună, după ce Dacia a scumpit anterior maşina în luna mai.

Dacia scumpeşte din nou maşinile electrice

În luna mai preţul modelului Spring creştea de la 19.600 de euro la  20.900 euro. Acum, Dacia a scumpit din nou modelul electric produs în China. Aceasta costă 21.400 de euro.

Citeşte şi DACIA LINK, noua identitate vizuală Dacia. Maşinile cu noul logo vor fi disponibile din 16 iunie VIDEO

Anul trecut, Dacia a vândut peste 27.000 de maşini în Europa, fiind pe locul 14 în topul autoturismelor electrice vândute pe continent. În total, la sfârşitul lunii martie, compania a înregistrat peste 40.000 de modele Spring vândute la nivel european.

În doar câteva luni, Dacia şi-a reînnoit gama şi a completat-o cu două modele inedite: Spring 100% electric şi Jogger, vehiculul de familie polivalent de segment C.

Reamintim că la începutul lunii iunie, compania a iniţiat un proces de plecări voluntare. Astfel, cei care renunţau la locul de muncă primeau, în funcţie de vechime, între 16.000 lei net (pentru persoanele cu vechime de până la 2 ani) şi 105.000 lei net (pentru cei cu vechime între 12 şi 16 ani).

În România, autoturismele „electrificate“, respectiv cele electrice (100% şi hibride plugin), precum şi cele full hybrid (care dispun şi de propulsie electrică fără încărcare din sursă externă), ajung să deţină, după cinci luni din 2022, o cotă de piaţă de 19,9%, care depăşeşte cu 4,9% si 2.329 unităţi cota deţinută de motoarele diesel, potrivit Ziarul Financiar. 

În funcţie de tipul de combustibil al autoturismelor înmatriculate, în primele cinci luni din acest an, motorizările pe benzină înregistrează o creştere de 38,5% faţă de perioada similară din 2021, ajungând, astfel, la o pondere de 65,0%. In ceea ce priveşte autoturismele echipate cu motoare diesel, acestea înregistrează o scădere de 23,5% faţă de primele cinci luni din 2021 şi deţin o cotă de 15,0% din total, potrivit calculelor Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA). Spre comparaţie, în martie 2020 cota dieselelor era de 28% din piaţa autoturismelor.

Citeşte şi E jale la Dacia: „compania fanion” a României a suspendat comenzile pentru toate modelele cu acest tip de motor

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat cum va arăta noua strategie de transferuri a FCSB: „Mă fac de râsul lumii? Gata! Bag 10 milioane de euro!”
Capital.ro
Consiliul Concurenței analizează scumpirile recente ale carburanților. Bogdan Chirițoiu: Așteptăm datele aferente ultimei săptămâni
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Amendă dacă vorbești pe speaker. Controale în autobuze
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România