Dan Şova: Corpul de control al premierului va finaliza un control general privind jaful de la Bechtel

Ministrul pentru Proiecte de infrastructură, Dan Şova a declarat, vineri, la "Atelierele Viitorului" organizate de PSD, că în februarie 2014 Corpul de control al premierului va finaliza "un control general privind jaful de la Bechtel".
Romania TV
08 nov. 2013, 12:11
Dan Şova: Corpul de control al premierului va finaliza un control general privind jaful de la Bechtel

„Corpul de control al premierului va finaliza, probabil în februarie sau martie, un control general privind jaful de la Bechtel, pentru că este foarte interesant ceea ce s-a întâmplat acolo”, a spus ministrul delegat pentru proiecte de infrastructură de interes naţional şi investiţii străine, Dan Şova.

El le-a transmis participanţilor că în perioada guvernării PSD, pentru acest proiect s-au plătit 50 de milioane de euro, iar restul, până la 8,4 miliarde de euro, este opera „celorlalţi”.

„S-a semnat contractul cu Bechtel, sub ministeriatul lui Mitrea şi a premierului Adrian Năstase, era foarte clar, trebuia să dai 464 de km de autostradă la preţ fix, 2,1 miliarde de dolari. Kilometrul de autostradă era sub 5 milioane de dolari. Asta a fost negocierea PSD. Cum s-a ajuns la 25 de milioane de euro pe kilometru, asta trebuie întrebaţi domnul Dobre, asta trebuie întrebat domnul Ludovic Orban, trebuie întrebat domnul Berceanu, doamna Boagiu, ei trebui întrebaţi”, a mai spus Şova.

Ministrul Dan Şova a mai spus că PSD a reziliat contractul cu Bechtel plătind 37 de milioane de euro despăgubiri, nu „miliardele de care vorbea doamna Boagiu”, adăugând că, dacă nu se rezilia acest contract, numai pentru întreţinerea şantierului, factura anuală era de 64 de milioane de euro.

Proiectul autostrăzii Braşov-Borş, denumit Autostrada Transilvania, a fost aprobat în 2003 şi început în 2004, în baza unui contract de 2,2 miliarde de euro încheiat cu Bechtel, care trebuia executat până în 2012.

Contractul a suferit în decursul timpului mai multe modificări, fiind reziliat în mai 2013, statul român urmând să plătească companiei americane 37,2 milioane de euro şi datorii de 50 milioane de euro.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Gigi Becali, prima reacție după ce a pierdut 20.000 de euro în procesul cu Florin Talpan: „Îl dau ăia afară”. Discuție uluitoare: „Dă-mi-i că ești atât de bogat!”
Capital.ro
Călin Georgescu a plătit amenda de 200.000 de lei. Ancheta privind finanțarea campaniei continuă
Playtech.ro
Prețurile la carburanți de luni, 25 mai 2026. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Economia din România, în mare pericol. Adrian Negrescu: „Noi suntem acum într-o recesiune tehnică. Oamenii suferă din ce în ce mai mult”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi