Doi oameni infectaţi cu coronavirus au murit în Iran

Două persoane infectate cu coronavirus, noul virus gripal din China, au decedat în Iran, a anunţat Ministerul Sănătăţii de la Teheran, conform cotidianului Le Figaro.
Romania TV
19 feb. 2020, 17:53
Doi oameni infectaţi cu coronavirus au murit în Iran

„Din nefericire, două persoane au decedat într-un unitate de terapie intensivă, în contextul vârstei înaintate şi a unui sistem imunitar deficitar”, a declarat Kianouche Jahanpour, purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian al Sănătăţii, conform sursei citate.

Citeşte şi: Ce este coronavirusul şi cum poate fi combătut

Cei doi pacienţi contaminaţi cu coronavirus locuiau în Qom, un oraş şiit situat la aproape 150 de kilometri sud de Teheran. Din primele informaţii, aceştia nu au călătorit în străinătate. Unul dintre ei era un fost luptător care a fost victima armelor chimice folosite de Bagdad în timpul războiului dintre Irak şi Iran, conform agenţiei Irna.

Cel mai recent bilanţ arată că peste 2.000 de persoane au murit din cauza COVID-19 (coronavirusului), iar 67.000 de au fost infectate, în principal, în China.

Citeşte şi: Încă un român de pe nava Diamond Princess este infectat cu CORONAVIRUS. Reacţia MAE

DailyBusiness
Serialul care a cucerit Netflix-ul. A urcat pe primul loc în topurile lunii august
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Cine sunt cei doi tineri care trăiesc cu doar 1.500 de lei pe lună, fără joburi, curent, internet și TV
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai poate face nimic. Soția sa, Cristela Georgescu, obligată să se conformeze. Nu s-ar fi așteptat să fie totul public
Playtech.ro
Neplata întreținerii în România. Când poți fi dat în judecată de asociația de proprietari
Adevarul
La pas prin orașul infractorilor de unde românii își iau haine contrafăcute. „Toți vânzătorii au cuțite și te curăță de bani”
wowbiz.ro
El e băiatul de 13 ani mort după ce a mâncat tăieței! S-a prăbușit brusc, imediat după ce i-a consumat. Autoritățile sunt în alertă! Toate detaliile
Evz.ro
Dragoste și crimă: povestea adevărată a lui Bonnie și Clyde
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Doliu în diplomația română! Ambasadorul Ioan Donca a murit la 85 de ani
Cancan.ro
El este Ștefan Berevoianu, tânărul aflat la volanul maşinii care a căzut într-o râpă de peste 200 de metri. Băiatul de 20 de ani și alți 3 prieteni au murit
iamsport.ro
Florin Bratu l-a lovit pe Costin Ștucan: ”Mi-a dat o palmă! «Auzi, bă, de ce ai scris de mine?»”
MediaFlux
Locul de muncă la care lucrezi cu ChatGPT și primești salariu 25.000 lei
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!