Egipt: Peste 900 de partizani ai lui Morsi vor fi judecaţi în cadrul unui nou proces în masă

Peste 900 de partizani ai preşedintelui destituit Mohamed Morsi vor compărea în faţa unui tribunal egiptean, care judecă deja alţi 1.200, dintre care 529 au fost condamnaţi la pedeapsa capitală în cadrul unui proces expeditiv ce a declanşat proteste internaţionale, a anunţat miercuri agenţia oficială Mena, citată de AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
26 mart. 2014, 21:17
Egipt: Peste 900 de partizani ai lui Morsi vor fi judecaţi în cadrul unui nou proces în masă

Cei 919 acuzaţi – printre care figurează Mohammed Badie, ghidul suprem al Frăţiei Musulmane, confreria lui Morsi – vor compărea în faţa unui tribunal din oraşul Minya, situat la circa 250 de km sud de Cairo.

Ei trebuie să răspundă pentru ”violenţe” şi ”acte teroriste”, precum şi pentru şase omoruri şi 51 de tentative de omor ca represalii la dispersarea adunărilor islamiste de la Cairo soldată pe 14 august cu circa 400 de morţi, precizează Mena.

Cele 529 de condamnări la moarte pronunţate luni au declanşat un val de critici în străinătate. Comunitatea internaţională şi apărătorii drepturilor omului au denunţat un verdict fără precedent în istorie şi o gravă încălcare a dreptului acuzaţilor la un proces echitabil.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Cea mai emoționantă imagine cu părinții Laurei Cosoi! Mama prezentatoarei TV era însărcinată pe atunci: "Am fost concepută pe 1 aprilie"
Fanatik.ro
Subvenții de 1,3 milioane de euro pentru ferma din Cluj unde au murit peste 200 de animale. Care a fost traseul banilor europeni
Capital.ro
Termen limită pentru proprietarii de case, terenuri și mașini. Se achită banii către primărie obligatoriu. Anunțul venit de la autorități
Playtech.ro
Ce este mecanismul de protecție civilă activat de România pentru aducerea românilor din Orientul Mijlociu
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Donald Trump, decizie șoc! A tăiat legăturile comerciale dintre SUA și Spania, după ce țara nu a permis folosirea bazelor sale militare în conflictul cu Iran
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântată Andreea Aniță! Mesajul plin de durere al mamei: „Golul pe care îl lasă în urmă nu va putea fi umplut niciodată”
iamsport.ro
Gigi Becali insistă, dar jucătorul nu mai vrea la FCSB!
MediaFlux
Alertă nucleară! S-a aflat ce viza racheta iraniană trasă asupra Turciei
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj