Fostul şef al Finanţelor, Sebastian Vlădescu, estimează un buget pesimist pentru 2012

Bugetul trebuie construit pe creştere economică zero, cu îngheţarea pensiilor şi salariilor, chiar dacă Guvernul va miza pe un avans de 2%, consideră Sebastian Vlădescu, fost ministru al Finanţelor.
Romania TV
27 oct. 2011, 12:36
Fostul şef al Finanţelor, Sebastian Vlădescu, estimează un buget pesimist pentru 2012

„Aş construi un buget pe creştere economică zero, cu un deficit de 3% din PIB, care cuprinde şi pierderile companiilor de stat, cu pensiile şi salariile îngheţate la nivelul anului 2012. Aş aloca 80% din cheltuielile de capital pentru primul semestru, ca să compensez reducerea de consum privat, iar, în cazul în care am creştere economică, toată diferenţa s-o aloc pentru susţinerea grupurilor defavorizate ţintă. Dacă am 100 -200 de milioane de euro în plus, aş da bani unor diferite grupuri ţintă, cu sume diferite, iar depăşirea deficitului s-ar face numai pe cheltuieli de capital legate de o absorbţie mai bună decât am bugetat din fonduri europene”, a spus Sebastian Vlădescu.

El a arătat că optează pentru un buget construit pe zero pentru a fi sigur că nu bugetează cheltuieli excesive, considerând totodată că este mult mai grav să spui 1,5% şi să ai zero (creştere economică) decât să spui zero şi să ai 1,5%.

Fostul ministru crede că niciun analist nu poate face o estimare corectă a a creşterii eeconomice, mai ales în privinţa pieţei locale, care are prea multe variabile independente, pe care România nu le poate controla.
Europa este speriată. Cu oameni speriaţi este foarte greu să găseşti soluţii. Modul în care evoluează liderii europeni nu dă încredere. Eu tot spun că abia 2013 va fi anul adevărului, pentru că anul viitor sunt alegeri atât în SUA, cît şi în Franţa, a doua economie a zonei euro. De fapt, o mare parte din zona euro va fi în an electoral”, a conchis Vlădescu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Jucătorul cheie de la Dinamo a plecat după ce Kopic nu i-a dat voie să meargă la înmormântarea tatălui: “Nu voi mai putea lucra niciodată cu mister!”
Capital.ro
Taxă pentru proprietarii de locuințe sau terenuri. Banii se achită anual. Lege în toată Europa, inclusiv în România
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Un român a câștigat al doilea mandat de primar într-o localitate din Germania. Dominic Fritz: „E și o victorie a valorilor europene”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți